88 no'lu Mühimme Defteri (transkripsiyon ve özet)
The Muhimme register number 88 (transcription and summary)
- Tez No: 209684
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
1636 ? 1638 yıllarına ait olan 88 Numaralı Mühimme Defteri toplam 134 sayfaolup 343 hüküm ihtiva etmektedir. Hüküm numaraları orjinal olmayıp sonradan kursunkalemle hükümlerin kenarında verilmistir. Defterin biri basında digeri sonunda olmaküzere iki sayfası bos olup, defter 27,5 ? 25 ebadında, ebruli ve ciltlidir.Bu çalısmada 88 Numaralı Mühimme Defteri Osmanlı alfabesinden Latinalfabesine aktarılmıs, dil sadelestirilerek hükümlerin özetleri yapılmıstır. Çalısmadadefterde adı geçen önemli sahsiyetler ve önemli olaylar hakkında kısa bilgiler verilmistir.Bu bölümde faydalanılan kaynaklar bibliyografya kısmında gösterilmistir. ndeks yer,meslek, müessese vb. adları belirtici sekilde kapsamlı olarak hazırlanmıstır.88 Numaralı Mühimme Defterinin kaleme alındıgı dönemde Osmanlı Devletiiçerde; tımar tevzi, veraset isleri, sarayın ihtiyaçlarının karsılanması, vergilerin kanununbelirledigi seklinde toplanması, ulufelerin dagıtımı ve kontrolü, çesitli vazifelere tayinemirleri, bir takım eskiyanın ve sipahi zorbalarının bozgunculuk faaliyetleri, duhanınyasaklanması, kadı ve idarecilerin keyfi davranıslarının önlenmeye çalısılması, dısarıdaise Bagdat seferi ile ilgili çalısmalar basta olmak üzere Arnavud asilerine, Karadenizinkuzeyindeki Kazak eskiyasına karsı sınırların güvenliginin saglanması ve ülkeler arasıticaret konuları ile ugrasmaktaydı.88 Numaralı Mühimme Defteri dönemin siyasi, askeri, sosyal ve iktisadi durumuhakkındaki bilgiler vermesi ve devletin icraatları, mevcut sorunlara bakısı ve bu konularakarsı gösterilen hassasiyeti içermesi bakımından birinci elden kaynak niteligindedir
Özet (Çeviri)
The Muhimme Register Number 88 which belongs to the years 1636-1638 is 134pages and contains 343 verdicts. The verdict numbers are not original; they were addedlater to the sides of the verdicts. The first and the last pages of the register are empty. Theregister is 27.5 cm x 25 cm, and it is marbled and bound.In this work, the Muhimme Register Number 88 is translated from Ottomanalphabet to Latin alphabet, the language is simplified and the verdicts are summarized. Inthe paper brief information about the people and the establishments mentioned in theregister is provided. The sources for this part are in the Bibliography. The Index is verydetailed and includes the names of the professions and establishments, etc?At the time of the Muhimme Register Number 88, Ottoman State had domesticissues such as issuing of fiefs, inheritance matters, providing goods for palace, taxcollection as stated by law., distribution and control of officer salary (ulufe), appointingstate officials to various positions, insurgence of bandits and rebel cavalry, prohibition oftobacco, preventing arbitrary acts of judges and state officials; and it had foreign affairssuch as preparations for the Baghdad campaign, securing the border against Albanianrebels, and against Cossack bandits in the north of Black Sea, and matters of internationalcommerce.The Muhimme Register Number 88 is a very important first hand source for itstime. It contains essential information about the political, military, social and economicalstate of the period; shows the affairs and the acts of the state, and its attitude towards theproblems of the time.