Bankacılıkta risk yönetimi ve Türk bankacılık sistemi üzerine bir değerlendirme
Risk management in banking and an evaluation for Turkish banking system
  1. Tez No: 209685
  2. Yazar: AYŞE KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. HANİFİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hayatın her alanında karsımıza çıkan risk, finans piyasalarında özellikle bankacılıkta büyük önem tasımaktadır. Bankalar kârlarını maksimize etmeye çalısırken, karsılastıkları risklerin de kontrollerinden çıkmamasına özen göstermelidirler. Bu baglamda sektörde karsılasılan risklerin tanımlanması, ölçülmesi ve etkin bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. Bankaların basarılı strateji portföyünde mutlaka yer alması gereken en önemli bilesenlerden biri risklerin etkin bir sekilde yönetilmesidir. Bankalar, finansal aracılık ve hizmet sunma sürecinde bir dizi riskle karsılasmaktadırlar. Bir riskler evreninde faaliyet gösteren bankalar için söz konusu risklerin ölçülmesi ve yönetilmesi en önemli konu olmaktadır. Modern isletme teorisinin ulastıgı en önemli kapsamlı çözümlerden bir tanesi risk yönetimidir. Çünkü risk yönetimi getiri, sermaye ve riski iliskilendiren; bunlar arasında optimum dengeyi saglayan bir yaklasımdır. Bankalar getiri saglamak amacıyla aldıkları kararlar ile kaynaklarını çesitli alanlarda kullanırlar. Bu islemler sırasında çesitli riskleri üstlenirler. Önemli olan nokta en dogru kararların verilip verilmediginin, alınan riskler karsısında yeterli getirinin elde edilip edilmediginin ve buna ayrılan kaynakları ayırmaya degip degmediginin ölçülebilmesidir. Bu amaçla risk yönetiminde kullanılan modeller ve teknikler gelistirilmistir. Risk yönetiminde kullanılan modeller, bankaların geçmis yıllardaki verilerinin alınıp yorumlanması veya geçmiste yasanan krizlerin alınıp bugüne veya gelecege dönük tahminler yapılması gibi bir temel üzerine dayalıdır. Bu gerçeklerden hareketle bu arastırmada genel olarak risk, risk yönetimi ve risk çesitleri incelenmis; halen uygulamada olan mevcut sermaye uzlasısı olan Basel I ve 2007'de dünyanın birçok ülkesinde uygulamaya geçmesi planlanan Basel II sermaye yeterlilik standartlarından söz edilmistir. Çalısmanın üçüncü bölümü risk yönetiminin Türkiye uygulamasından söz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Risks that are encountered in the flow of daily life have also an outstanding place in the financial market, particularly in the banking sector. While they strive to maximize their profits, banks have to exert an efficient control over the expected risks. In this context, definition, assessment and management of the risks carry a vital importance. Risks should be managed effectively and one of the most important components has to have a part in the successful strategy portfolio of banks. Banks meet a great many risks in financial intervention and service submission of process. Measure and management of the risks are the most important subjects for banks which are active in a risk cosmos. One of the best solutions proposed by modern theory of management is risk management. Risk management is an approach which relates yield, capital and risk, that provides to optimum equilibrium among these variables. Banks use their resources in various fields by the decisions they take to obtain yield. During these transactions, they undertake various risks. It is important to subject whether the best decisions are made or not, whether the sufficient returns are acquired against risks undertaken or not, and whether the allocated resources for this purpose are worth it or not. This aim requires various models and techniques which are used in risk management are they have been developed. The models used in risk management rely on the assessment of the past data concerning banks and on producing forecasts for today or for the future by considering the crisis experienced in the past. So, in this research risk, risk management, risk types have been studied, and Basel I which is in use at present is a capital accord and Basel II, a sufficient capital standards, is going to be applied a lot of countries in the world in 2007. Third chapter of the study is about the application of risk management in Turkey.