Okul öncesi dönemi çocuklarının (5 - 6 yaş) kendilik algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of preschooler children (age of 5-6) according to various variables of self-perception
  1. Tez No: 209723
  2. Yazar: EVRİM ÖZLEM ŞEREMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Arastırma, bes ve altı yasındaki okul öncesi dönemi çocuklarının kendilik algılarının yas, cinsiyet, dogum sırası,annenin egitim durumu, babanın egitim durumu, annenin çalısıp çalısmama durumu,degiskenlerine göre farklılasıp farklılasmadıgını tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Tarama modeli uygulanan arastırmada demografik veri formu ve ?Küçük Çocuklar çin Kendilik Algısı Ölçegi? 720 okul öncesi ögrencisine uygulanmıstır.Arastırmadan elde edilen veriler frekans,yüzde,Çok Boyutlu Varyans Analizi Scheffe,Tamhane gibi post-hoc analizleri ile degerlendirilmistir. statistiksel islemler sonucunda elde edilen bulgulara göre; bes yasındaki çocukların anneleri tarafından kabul edilme algıları altı yasındaki çocuklara göre daha yüksektir. Kendilik algısının cinsiyet degiskenine göre degisip degismedigine bakıldıgında erkek çocukların kız çocuklarına göre bedensel yeterliklerini daha olumlu algıladıkları saptanmıstır. Erkek çocuklarının kız çocuklarına göre anneleri tarafından kabul edilme algıları daha yüksektir. Annenin ve babanın egitim düzeyi degiskenine baktıgımızda annenin ve babanın egitim düzeyi yükseldikçe çocukların kendilik algılarının yükseldigi saptanmıstır. Dogum sırası ve annelerin çalısıp çalısmama degiskenlerinin çocukların kendilik algılarında farklılıga yol açmadıgı saptanmıstır.Yas ve cinsiyet ortak etkilerine baktıgımızda; bes yasındaki erkeklerin altı yasındaki erkeklere göre bilissel yeterlik algılarının daha yüksek oldugu saptanmıstır.Bes yasındaki erkeklerin altı yasındaki erkeklere,ayrıca bes ve altı yasındaki kızlara göre anneleri tarafından kabul edilme algılarının daha yüksek oldugu saptanmıstır. Yas ve babanın egitim düzeyi ortak etkilerine bakıldıgında babası üniversite ve üzeri egitimli bes yasındaki çocukların, babası okur yazar ve ilkokul egitimli bes yasındaki çocuklara göre anne tarafından kabul edilme algıları daha yüksektir. Babası üniversite ve üzeri egitimli bes yasındaki çocukların anne tarafından kabul edilme algıları babası okur yazar - ilkokul ve lise egitimli altı yasındaki çocuklara göre daha yüksektir. Bulgular konu ile ilgili diger arastırma bulguları çerçevesinde yorumlanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The study is carried out for determining whether the self-perception of the preschooler children at the age of five and six differs according to the age, sexuality, birth order, mother?s educational background, father?s educational background and mother?s employment status. In the study where scanning model has been used, the demographic data form and self-perception scale for small children has been applied on 720 preschooler students. The data obtained from the study is evaluated with post-hoc analysis such as frequency, percentage, Multi-Dimensional Variance Analysis and Scheffe, Tamhane. According to the findings obtained as a result of the statistical operations; the acceptance perception of the children at the age of five is higher than the children at the age of six. When the self-perception is considered for whether it changes according to sexuality variable or not, it?s been determined that boys perceive their physical adequacy more positively than the girls. The perception for being accepted by the mother of the boys is higher than the girls. When we consider the mother?s and father?s educational background variable, it?s been determined that the self-perception of the children increases as the mother?s and father?s educational level increases. In the results obtained, it?s determined that the employment status of the mothers and birth order has not caused any difference in the self-perception of the children. When we consider the age and sexuality common influences, it?s been determined that the boys at the age of five have higher cognitive adequacy perception than the boys at the age of six. It?s determined that the acceptance by mother perception of the boys at the age of five is higher than the boys at the age of six and also than the girls at the age of five and six. When we consider the age and father?s educational background common influences, the acceptance by mother perception of the children at the age of five whose father has university and further education is higher than the children at the age of five whose father is literate and had elementary school education. The acceptance by mother perception of the children at the age of five whose father had university and further education is higher than the children at the age of six whose father is literate and had elementary school and high school education. The findings are tried to be interpreted within the scope of the other study findings.