Annelerin ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algıları ile çocuklarının beslenme sürecine yönelik tutumları arasındaki ilişkide akılcı olmayan inançların biçimlendirici rolü
The moderator role of parents' irrational beliefs in the relationship between self-perception of the parent role and the mother's attitudes to the feeding process
  1. Tez No: 771410
  2. Yazar: GÜNAY AFANDİYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ZEKERİYA DENİZ AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi dönemi çocukları olan annelerin algıladıkları kendilik algısı ile beslenme sürecine ilişkin tutumları arasında akılcı olmayan inançlarının biçimlendirici rolünün incelemektir. Araştırma, 0-6 yaş aralığında çocukları olan 399 anne ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Anne Babaların Akılcı Olmayan İnançları Ölçeği (ABAOİÖ), Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği (ERKAÖ), Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ) aracılığıyla, çevrimiçi olarak toplanmıştır. Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı ile Beslenme Süreci Anne Tutumları arasındaki ilişkide Anne Babaların Akılcı Olmayan İnançlarının biçimlendirici rolü bootstrap yöntemini esas alan regresyon analizi ile test edilmiştir. Bununla birlikte araştırmada ek analiz olarak araştırma değişkenlerinin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda annelerin ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısı ile beslenme süreci anne tutumları arasındaki ilişkide anne babaların akılcı olmayan inançlarının kısmi biçimlendirici rolüne sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları, ilgili literatür ile değerlendirilmiş ve gelecek çalışmalara yönelik birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the moderator role of irrational beliefs between the perceived self-perception of mothers with preschool children and their attitudes towards the feeding process. The research was carried out with 399 mothers who have children between the ages of 0-6. The data were collected online through the Sociodemographic Information Form, the Parent's Irrational Beliefs Questionnaire (APAIS), the Parental Role-Related Self-Perception Questionnaire (ERCAS), the Feeding Process Mother Attitudes Questionnaire (PSTS). The moderator role of Parents' Irrational Beliefs in the relationship between Self-Perception of the Parent Role and the Mother's Attitudes to the Feeding Process was tested with regression analysis based on the bootstrap method. In addition, the relationship between research variables and sociodemographic variables was examined as an additional analysis in the study. For this purpose, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. As a result of the analysis, it was seen that the irrational beliefs of the parents had a partial moderator role in the relationship between the self-perception of the mother's parental role and the mother's attitudes towards the feeding process. The findings of the study were evaluated with the relevant literature and some suggestions for future studies were presented.