Ortaokul ana dili ders kitaplarının Türk dünyası kültür unsurları bakımından incelenmesi: Türkiye - Kazakistan örneği
Analysis of secondary school language books according to Turkish world cultural elements; Example of Turkey and Kazakhstan
  1. Tez No: 555351
  2. Yazar: MEHMET HAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yapılan bu çalışmada Türkiye'de ve Kazakistan'da ortaokullarda okutulan dil ve anlatım kitaplarında ''Türk Dünyası Kültür Unsurları''na yer verilip verilmediği incelenmiştir. Kitap karşılaştırmaları yapılmadan önce Türk dünyası kavramı, Türk dünyasının sınırları, Türkçe konuşan toplulukların sayıları ve ülkelere göre dağılımı hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek Türk dünyasının hem Türkiye için hem de diğer dünya devletleri açısından önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Sonrasında ise bu tez çalışmasının diğer bir kısmı olan kültür, Türk kültürü, kültür-dil ilişkisi hakkında ayrıntılı bir biçimde bilgi verilmiş eğitim-öğretim; ders kitabının eğitim öğretimdeki yeri hakkında bazı açıklamalar yapılmıştır. Son olarak iki ülke örneğinde yapılan kitap karşılaştırmaları görsellerle, Kazak Türkçesinden Türkiye Türkçesine yapılan çevirilerle ve kitaplarda yer alan malzemelerle bazı tespitlerde bulunulmuştur. Sonuç kısmında ise Türkiye'deki ortaokullarda okutulan dil ve anlatım kitaplarında 'Türk Dünyası Kültür Unsurları'na çok az yer verildiği tespit edilmiştir. Türk Dünyasının ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin çok daha güçlü ve sağlıklı olması için atılacak adımların öncelikle eğitim alanında olması gerektiği belirtilerek tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We analyzed in our study whether ''Turkish World cultural elements'' take place in secondary school language books of Turkey and Kazakhstan or not.We tried to explain the concepts of Turkish World, its borders, number of communities that speak Turkish and detailed information about their position according to countries in order to explain the improtance of Turkish World both for Turkey and other countries in the World. We tried to give short information about culture, Turkish Culture, the relationship between culture and language in the next part of the study. We had given information about education and the importance of the book in it before we compared the books. Lastly we supported the comparisons with visual elements,translations from Kazakh Turkish to Turkey Turkish, elements from the books and completed the part with some assessments. We expressed in the conclusion that 'Turkish World cultural elements' are rarely mentioned in the secondary school language books of Turkey. We completed or study by stating that Turkish World is very important for us; first and most important step should be taken in education to strengthen the bond between us and them.