Temettüat defterlerine göre Manastır merkez kazasının sosyo-ekonomik durumu
Social economical situation of The Manastır(Bitola) central kaza according to Temettuat records
- Tez No: 209769
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan 11444 numaralı TemettüatDefteri'nden yararlanılarak Osmanlı döneminde siyasi, askeri ve ticari açıdan gelişmişşehirlerinden biri olan Manastır'ın 1844-1845 yıllarındaki sosyo-ekonomik durumuincelenmeye çalışılmıştır. Zikredilen defterde hane reisleriyle alakalı kayıtlar, ( şehirdeki )nüfus, meslekler, tarım, hayvancılık, vergiler gibi konular ayrı ayrı sınıflandırılıp tablo veyagrafik haline dönüştürülmekle yorumlanabilir hale getirilmiştir. Böylece Manastır'da yaşayanhane reislerinin, meslekleri, işledikleri topraklar, kiraya verdikleri mülkler ile beslediklerihayvanların sayıları ve bu ekonomik faaliyetlerden sağladıkları gelirler ve neticesindeödemekle mükellef oldukları vergiler ayrı başlıklar içerisinde toplanarak değerlendirilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis has been prepared with data from the Ottoman Archives ?TemettuatDefter no. 11444?, in order to analyze the socio-economical situation in the town of Manastir/Macedonia between the years 1844/1845. In this period, Manastir was a prosperous town inthe Ottoman Balkans and was noteworthy as a political, military and trade centre. Databelonging to the ?hane?s?has been categorized in branches like population, professions,farming, cattle breading and taxes. Afterwards, this data has been transformed into graphicsand tables and has made been ready for evaluation. Therefore, the numbers of ?hane`s? andheads of families in Manastir, their respective professions, arable land, estates which wererented out, the number of cattle as well as incomes which were gained from this kind ofeconomical activities as well as taxes have been categorized separately and evaluated.