Yerel yönetimlerde form ve rapor yönetimi: Tuzla Belediyesi örneği
Forms and reports manegement in local authorities: With reference to Tuzla municipality
  1. Tez No: 209770
  2. Yazar: HÜSEYİN KÖMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bilgi çagı olarak adlandırılan çagımızda, organizasyonların fonksiyonlarını yerinegetirebilmeleri için gerekli olan bilgileri toplayabilmesi, elde edilen bilgileri belirlisüreçlerden geçirerek kullanması ve bunun sonucunu elde etmesinde en büyük pay form veraporlara aittir. Bilgi kullanımındaki bu payları geregi form ve raporlar günümüzorganizasyonlarında çok sayıda bulunurlar ve yönetilmedikleri takdirde, asıl görevleriniyapamadıkları gibi, kurumsal etkinlik ve verimliligi de düsürmeye baslarlar.Bu çalısmada, kurum isleyisinde önemli rolleri olan form ve raporların yönetilmesi,yerel yönetimler bazında ele alınarak Tuzla Belediyesi üzerinde uygulanmıstır. Etkin birevrak yönetimi için de gerekli olan form ve rapor yönetimi, aslında, ISO 9001 Kalite Belgesialımında da zorunlu bir uygulamadır. Fonksiyonları ve yapıları geregi birbirine benzeyendiger belediyelerin de kullanabilecegi bir pilot uygulama olan bu çalısma, rehber niteligindede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In 21. century which is called information age, the most important role of getting,using and evaluation of information for organizational functions, belongs to forms andreports. Because of this role, there are many forms and reports in today?s organizations andwhen they are not managed, they start to fall organizational effeciency and productivity.In this study, forms and reports are handled in terms of local authorities ormunicipalities and it is practised on Tuzla Municipality. In real, form and repots managementwhich is necessary for setting an effective records management, is a must to take ISO 9001Quality Certification. Other municipalities can use this study as a manual because of theirsimilar task.