Tarihsel boyutta Avusturalya'daki Türk diasporası (1950-2004)
At the historical dimencion of Turkhish diaspora in Australia (1950-2004
- Tez No: 209768
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Avustralya'daki Türk Diasporasının Tarihsel Varlıgı (1950-2004) adlı bu çalısmada, Avustralya'daki Türk Toplumu'nun 19. Yüzyılın ikinci yarısından 20. Yüzyılın sonuna kadar olan tarihsel süreci incelenmektedir. 19. Yüzyılın ikinci yarısında agırlıklı olarak bireysel göçlerle olusmaya baslayan Avustralya Türk Toplumu, 1950'li yıllara kadar Avustralya cografyasında kendini yeterli ölçüde gösterememistir. 1950'li yıllarda Kıbrıs Türkleri'nin Avustralya'ya göçlerinin baslaması, bu süreci takiben Bulgaristan'dan Batı Trakya'dan ve 5 Ekim 1967 tarihinde Türkiye ile Avustralya arasında imzalanan Türklerin Avustralya'da kamet ve Çalısmaları Hakkında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Avustralya Milletler Toplulugu Hükümeti Arasında Antlasma adlı antlasma ile Türkiye'den Avustralya'ya gerçeklesen göçler Avustralya'daki Türk Diasporası'nı olusturmaktadır. 1970'li yıllar Avustralya Türk Diasporası'nın her anlamda kurumsallasmaya basladıgı yıllardır. 2000'li yıllara uzanan süreçte okyanus ötesi yurttaslık kimligi kazanan Avustralya Türk Diasporası, ekonomik, sosyal, dini ve kültürel yönleriyle kurumsallasmıstır. Bu çalısma, bireysel göçmenlikten okyanus ötesi toplumsal yapıya uzanan Avustralya Türk Diasporası'nın tarihsel süreci ele almamıstır.
Özet (Çeviri)
This study titled At The Historical Dimension of the Turkish Diaspora in Australia (1950-2004) examines the history of the Turkish community in Commonwealth of Australia spanning from the second half of the 19th Century until the end of the 20th Century. Beginning to evolve in the second half of the 19th Century mainly through individual migration, the Australian Turkish Community could not have been able to make its presence as a community felt until 1950s. With the beginning of migration of the Cyprus Turks to the Australia in 1950s, and subsequently from Bulgaria and Western Thrace, and enactment of the Bilateral Migration and Settlement Agreement (Agreement Between the Government of The Commonwealth of Australia and Government of The Republic of Turkey Concerning the Resident and Employment of Turkish Citizens in Australia) between the Turkish Republic and the Commonwealth Australia for settlement and employment of the Turkish nationality migrants in Australia on October 5th 1967, the Turkish Diaspora in Australia has been created. The 1970s are the years when the Turkish Diaspora in Australia has become institutionalized in all respects. In the period stretching to 2000 the Australian Turkish Diaspora having gained the identity of trans-oceanic nationality, has become institutionalized in economical, social, religious and cultural aspects. This study attempts to investigate the chronicle of the Australian Turkish Diaspora starting from individual migration to grow into a full community structure.