Turan Yazgan'ın hayatı, fikirleri, eserleri ve Türk dünyası araştırmaları vakfı
Turan yazgan's life,ideas,works and Turkish world researches foundation
  1. Tez No: 209789
  2. Yazar: RUHİGÜL KOCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Biography, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalısmada günümüzün önemli milliyetçilerinden biri olan Turan Yazgan'ın hayatı, fikirleri ve eserleri ile Türk Dünyası Arastırmaları Vakfı ve Vakfın faaliyetleri incelendi. Turan Yazgan, faaliyetlerini daha çok Vakfı aracılıgı ile gerçeklestirdigi için tezde daha çok Vakıf üzerinde duruldu. Turan Yazgan, 1955 yılında Kastamonu Lisesini bitirdi. 1959 yılında stanbul Üniversitesi ktisat Fakültesinden mezun oldu. 1963'te talya'ya, Güney talya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti. 1966'da stanbul Üniversitesi ktisat Fakültesine asistan olarak girdi. 1967'de ?Sehirlesme Açısından Türkiye'de sgücünün Demografik ve Sosyo - Ekonomik Bünyesi? adlı tezle doktorasını yaptı. 1971'de doçent, 1979'da profesör oldu. 1980'de Türk Dünyası Arastırmaları Vakfını kurdu. 2000 yılında stanbul Üniversitesinden emekli olan Turan Yazgan 1980 yılından bugüne degin Türk Dünyası Arastırmaları Vakfında kurucu baskanlık görevi yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the life, ideas and works of Turan Yazgan; who is one of the today?s important nationalists; and Turkish World Researches Foundation and its activities have been searched. Since Turan Yazgan has carried out his activities through his foundation; the foundation is emphasized mostly in this thesis. Turan Yazgan was graduated from Kastamonu High School in 1955; and stanbul University, Faculty of Economy, in 1959. He went to taly to undergo training about Regional Planning of South Italy, in 1963. He attended Istanbul University, Faculty of economy as an assistant. In 1967, he finished his PhD Degree by the thesis named ?Demographic and Socioeconomic Structure of Turkish Work Force from the point of Modernization?. He became associated professor in 1971 and professor in1979. He established Turkish World Researches Foundation in 1980. Turan Yazgan, who retired from Istanbul University in 2000, has been charter president of Turkish World Researches Foundation since 1980.