Kırgızistan turizm coğrafyası
Tourism geograpy of Kyrgyzstan
- Tez No: 209828
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Turizm, Geography, History, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kırgızistan, 198.500 km²'lik yüzölçümüne ve 4.984.400 nüfusa sahiptir. Ülke, turizm yönünden dünyada ender bulunan bir coğrafî yapıya sahiptir. Birçok turizm faaliyeti için çok sayıda çekicilikler sunmaktadır. Kırgızistan, Orta Asya'nın yüksek bölgesidir. Kırgızistan'ı Tanrı dağları ve Pamir dağları olmak üzere başlıca iki büyük dağ sıraları çevrelemiştir. Orta Asya'nın akarsuları Kırgızistan'daki dağlardan doğar. Genelde karasal iklim şartları egemen olmakla beraber Isık gölü çevresinde nispeten daha ılıman bir iklim mevcuttur. Göl suyu hiç donmaz. Turizm alanında Kırgızistan, çok çeşitli doğal, tarihi ve kültürel özelliklere sahip olmakla beraber yeterince gelişmiş değildir. Turizm için altyapı, tanıtım ve ulaşım kolaylığının yakın zamana kadar en uygun duruma getirilmeyişi başlıca sebeptir. Kırgızistan turizmini tanıtımı çoğunlukla Rus dilinde olduğu için bilhassa Rusça bilen insanlar tarafından talep edilmektedir. Talep daha çok Kazakistan başta olmak üzere BDT ülkelerinden gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan has 198.000 km² area and 4.984.400 populations. Country has a rare geographical properties in the world for tourism. It has lots of opportunities for many tourism activities. Kyrgyzstan is a high region of Middle Asia. Mainly two mountain series that are Tanri mountains and Pamir mountains are surround the Kyrgyzstan. Rivers of the Middle Asia are arise at Kyrgyzstan?s mountains. Generally terrestrial climate condition is shown, but near the Isık lake, relatively much soft climate is shown. Lake water is not freeze. Although Kyrgyzstan has various natural, historical and cultural properties for tourism sector, Kyrgyzstan tourism is not developed adequately. The main reason for that is infrastructure, presentation and transportation is not suitable conditions. Presentation of the Kyrgyzstan is made with Russian language, so especially people that know Russian, demands this country. Peoples comes especially Kazakhstan, and than CIS countries.