Şeyh Aliyyü's-sadr? El-konev? Birgiv?'nin Vasiyyet-n?me'sinin şerhi (1b-49b) (giriş ? tenkitli metin ? dizin)
Commentary of Birgivi?s vasiyyet-nama by Shaykh Aliyyu?s-Sadri Ai-Konevi (1b-49b) (introduction-critical edition-index)
  1. Tez No: 209829
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SAĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Şeyh Aliyyü's-Sadrî el-Konevî, Birgivî Mehmed Efendi'nin Vasiyyet-nâme isimlieserini şerh etmiştir. Vasiyyet-nâme veya Risâle-i Birgivî adıyla bilinen bu eser çokçaokunmuş, kütüphanelerimizde birçok yazma nüshası bulunan hatta ünü yurt dışına uzanmışkıymetli bir eserdir.Bu eser üzerinde bazı müellifler şerhler yazmıştır. Yazılan şerhlerden birisi de ŞeyhAliyyü's-Sadrî el-Konevî'ye aittir. Şeyh Aliyyü's-Sadrî el-Konevî hakkında bilgi edinebilmekiçin kaynaklar tamamen tarafımızca taranmış, fakat birkaç kaynakta bulunan kısa malûmatdışında bilgiye ulaşılamamıştır.Konevî'nin bu eseri itikâd, ibadet, ve ahlâka dair konuları işleyen bir ilmihâl kitabınabenzemektedir. Süleymaniye Kütüphanesi yazma bağışlar (nr. 2462) ve Prof. Dr. KemalYavuz'dan edinilen nüshanın (1b-49b sayfaları) karşılaştırılarak hazırlanan bu çalişma giriş,tenkitli metin ve dizin bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shaykh `Alî al-Sadrî al-Qunavî produced a commentary on Birgivî Mehmed Efendi?sVasiyyat-nâma. This work, which is known as Vasiyyat-nâma or Risâla-i Birgivî, was muchread and is a valuable study of which multiple manuscripts are found in the libraries ofTurkey, and it is famous outside of Turkey as well.Several authors have produced commentaries on this work. One of these is that of `Alîal-Sadrî al-Qunavî. In order to gain information about `Alî al-Sadrî al-Qunavî we investigatedall possible sources, but except for short references found in several works, little informationwas obtained.This work of Qunavî, which is concerned primarily with issues of faith, worship, andethics, resembles a catechism. The present study is based on a comparison of the SüleymaniyeKütüphanesi yazma bağışlar (no. 2462) copy with a copy obtained by the courtesy of Prof. Dr.Kemal Yavuz (1b-49b), and consist of an introduction, a critical edition, and an index.