Kırgız Cumhuriyeti'nin turizm politikaları ve Isık-Köl örneği
The Tourism polices of the Kyrgyz Republic and Issyk-Kul model
- Tez No: 121895
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Kırgız Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak uluslararası arenaya çıkışı, ülkede, turizm endüstrisinin gelişmesine uygun şartlan sağlamıştır. Diğer yandan, turizm endüstrisi, Kırgızistan' m dünya topluluklarına entegrasyon yollarından biridir. Yabancı ülkelerin gelişme deneyimleri gösteriyor ki, seyahat endüstrisi, gelir sağlayan etkili sektörlerden biridir. Dolayısıyla, Kırgızistan' m turizmi geliştirmedeki amacı, turizmi, yalan gelecekte ulusal ekonomi yapısında döviz getirişi olan öncü sektörlerden biri haline getirmektir. Sovyet Birliği'nin dağılmasıyla birlikte zor durumda kalan turizm endüstrisini geliştirmek amacıyla, Kırgızistan'da,“2010 yılına kadar Kırgız Cumhuriyeti'nin Turizm Sektörünü Geliştirme Projesi”hayata geçirilmiştir. Uygulamadaki devlet politikalarını ve genel olarak Kırgız turizmini incelemek, bunun yanısıra Isık-Köl ve yöresine olan talep profili konusuna çeşitlilik kazandırmak ve kaynak oluşturmak amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Zira, bugüne kadar bu tür çalışmalara pek rastlanamamıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın Birinci bölümünde; Kırgız Cumhuriyeti'nin coğrafyası, demografik yapısı, siyasi ve idari yapısı, ekonomisi, tarihi ve kültürel yapısı (Manas Destanı) işlenerek, turizm potansiyeline yer verilmiştir. ikinci bölümde; Kırgızistan'ın turizm sektörünün bugünkü durumu, altyapısı ve turizm talebi ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, ülkede yürütülmekte olan turizm politikaları, vize uygulama sistemi ve Kırgızistan-Türkiye turizm ilişkileri üzerinde durulmuştur. mÜçüncü bölümde ise; Isık-Köl ve yöresinin talep profilini belirlemek amacıyla, bölgede tatil yapan 135 yabancı turiste anket uygulaması yapılmış, örnekler tesadüfi olarak seçilmiş ve sonuçlar çalışmanın son kısmında değerlendirilmiştir. Çalışma ve uygulamadan elde edilen bulgular çerçevesinde, yorum ve önerilere“Sonuç ve Öneriler”kısmında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The exit of Kyrgyz Republic to international arena being on independent state, in the country, the right conditions have supplied with developments in tourism industry. Also tourism industry is a way of integration to the world countries. The trials of foreign countries shows that the travel industry is one of the effectfull sector supplying income. So the aim of improving tourism to get an vanguard sector in economical structure of country being foreign exchange profit not along ago. With the dispersion of Soviet Union, the country had been in difficulty. The project has begun, called“The Project of Development its tourism industry of the Kyrgyz Republic up to 2010”. To investigate the tourism industry generally and state policy in validity, however to create the assortments in demand profile about Issyk-Kul Lake and its vicinity. This work has been prepared to investigate the Kyrgyz tourism industry and state policy in validity welding new assortments. But live this study has not been found. The work is taken form with tree chapter. In first chapter the geography of the country, the dispersion of population, political and administrative construction, economy, history and cultural conditions has been worked taking place with tourism potential. Second chapter today's state of Kyrgyzstan, its infrastructure and tourism demand is taken up. Nevertheless above the policies having been went into effect, visa application system and relations between Kyrgyzstan and Turkey are discussed. In third chapter, with the aim of designing the profile of demand, the poll application is held on 135 tourist in region. The examples are chosen accidentally and outcomes are isolated in final. The findings had been patten in frome of diagnosis, interpretations and proposals are mentioned in“Outcomes and Proposals”section.