Kurumsal bilginin stratejik planlamadaki rolü
The role of organizational knowledge in strategic planning
- Tez No: 209857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal bilgi ve stratejik planlama kavramlarının kurumlar içinolan önemini ortaya koymak ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi tespit edebilmektir. Bunedenle, Tuzla Belediyesinde bir alan çalışması yapılmış ve Tuzla Belediyesinin stratejikplanını hazırlarken kurumsal bilgiden ne derece istifade ettiği incelenmiştir.Sonuç olarak, Tuzla Belediyesinin stratejik planını hazırlarken kurumsal bilgikaynaklarından istifade ettiği görülmüştür. Buna göre, kurumsal bilginin stratejikplanlamadaki rolü şöyledir:1- Planlama öncesi veri toplama aşamasında.2- Kurumsal davranış biçimlerinin yaygınlaştırılmasında.3- Kurumun dış çevresindeki gelişme değişimleri anlayıp yorumlamada.4- Kurumsal hedef ve stratejilerin doğru tespit edilmesinde.5- Stratejik planın sağlıklı olması ve etkin olarak kullanılmasında.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate the importance of the concepts oforganizational knowledge and strategic planning to organization and to define the relationshipbetween these their concepts. A field study was carried out in Tuzla Municipality and theextent to which Tuzla Municipality made use of organizational knowledge which preparingstrategic planning was examined.As a result, it was observed that Tuzla Municipality made use of organizationalknowledge sources in the preparation of strategic plannig. Accordingly, the role oforganizational knowledge in strategic planning as follows:1- in the pre-planning phase of collecting data.2- in spreading organizational methods of working.3- in the understanding and interpretation of external developments and changes.4- in the correct definition of the aims and strategies of the organization.5- in the effective implementation of the strategic planning.