Bakü'nün iklimi
The climate of Baku
  1. Tez No: 209858
  2. Yazar: MEHMET UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Azerbaycan Cumhuriyetinin başkenti olan Bakü, Abşeron Yarımadası'nın büyük bir bölümünü kaplayarak Hazar Denizi kıyısı boyunca güneydoğuya doğru Şirvan düzlüğüne kadar uzanır. Büyük Kafkasların güneydoğu uzantıları içerisinde yer alan Abşeron Yarımadasında küçük tepeler yer alır.Bakü de işte bu kesimde yer alır ve Hazar Denizi kıyısında yükselen bir plato görünümündedir. Bakü Ovasının iklim koşullarını belirleyen faktörlerin başında coğrafi konum ve yer şekillerinin etkileri gelmektedir. Ova, farklı çevrelerden gelen hava akımlarının etkisi altında bulunur ve hava koşulları yıl içerisinde sürekli değişme gösterir. Bakü'de soğuk dönemde Maritim Arktik (mA), Kontinental Arktik ( cA) ve Kontinental Polar (cP), sıcak dönemde ise Kontinetal Tropikal ( cT ) ve Maritim Tropikal ( mT ) hava kütleleri egemendir. Bakü'de yıllık ortalama sıcaklık 14,5 °C dir. Yıllık amplitüd ise 23,9°C dir.Baküde yıllık ortalama hava basıncı 1009,60 mb dır. Hakim rüzgâr yönü genel olarak kuzey ve güney sektörlerinde toplanmıştır. Baküde yıllık yağış miktarı 228,4 mm dir. En fazla yağış sonbaharda ve en az yağış ise yaz mevsiminde düşmektedir. Sonuç olarak Bakü'de yarı kurak iklim hakimdir.
Özet (Çeviri)
Baku, which is the capital of Azerbaijan, goes until Şirvan plains through Southeast along Hazar shore, covering Abşeron Peninsula. Small hills are placed in Abşeron Peninsula which is located in southeast extensions of Great Caucasians. Baku is located in this region and looks like a plateau rising Hazar shore. Geographical location and effects of ground shapes are the main factors stating the climate of Baku plain. The plain is under the effect of heat waves coming from different environments and air conditions vary during the year. In cold period Maritime Arctic, Continental Arctic and Continental Polar air masses and in hot period Continental Tropic and Marin Tropic air masses are dominant in Baku. Average yearly heat is 14.5 degrees in Baku. Yearly amplitude is 23.9 degrees. Average yearly air pressure is 1009.60 Mb. Dominant wind direction is gathered in North and South sectors. Yearly precipitation is 228.4 mm. Highest rate of precipitation is seen in fall and lowest is seen in summer. As a result half-draught climate is dominant in Baku.