Temettuât defterlerine göre Beykoz Kazası'nın sosyo-ekonomik durumu
Socialeconomical situation of the Beykoz Kaza according to temettuat records
  1. Tez No: 209895
  2. Yazar: ŞÜKRİYE PINAR YAVUZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UFUK GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Basbakanlık Osmanlı Arsivi'ndeki temettuât defterlerine dayanılarak hazırlanan bu çalısmada 1840 ve 1844 senesi verilerine göre Beykoz Kazası'nda bulunan 27 yerlesim birimi ele alınmıstır. Bu yerlesim birimleri içinde Beykoz Kasabası, kazanın merkezini teskil etmekte olup diger yerlesim birimleri köylerden ibarettir. Kazada 1840 senesinde 616, 1844 senesinde 687 hane bulunmaktadır. 1844 senesi temettuât defterlerinde olmayan yerlesim birimlerini 1840 defterlerinden tamamladıgımızda Beykoz Kazası'nda ortalama hane sayısının 1105 oldugu görülmektedir. Kazada bulunan gayrimüslimleri Ermeniler ve Rumlar olusturmaktadır. Ayrıca Müslüman oldugu bilinen Kıptîler de kazada ikamet etmektedirler. Kazanın nüfusu ortalama 4428 olup Müslümanlar 3872 kisiyle çogunlugu olusturmaktadır. Ermeniler 356, Rumlar 192 ve Kıptîlerse 8 kisidir. Kazada hanelerden baska çiftlikler de yer almakta olup bunların sayısı 11'dir. Hamam, dükkanlar, On Çesmeler ve bir iskelenin bulundugu Beykoz Kasabası, kazanın sosyal hayatının en canlı oldugu yerlesim birimidir. Müslüman, Ermeni ve Rumların beraber yasamaları da buradaki renkliligi arttırıcı unsurlardan biridir. Kazada ticaret ve zanaat ile ilgili meslekleri icra edenlerin sayısı digerlerine nazaran fazladır. 1840 senesinde ticaret ve zanaatla ilgili mesleklerin diger mesleklere oranı %58 iken, 1844 senesinde %68'dir. Bu meslekler arasında 1840 senesinde en çok icra edilenler kayıkçılık ve balıkçılık, 1844 senesindeyse kömürcülüktür. Kazada hemen herkesin topragı olmakla beraber tarımdan geçimini saglayanların sayısı ve de hane basına düsen toprak miktarı oldukça azdır. Kazada hemen hemen her ailenin birer hayvanı bulunmakla beraber hayvancılık asıl geçim kaynagı degildir. Kimi çiftliklerde hayvancılıgın asıl geçim kaynagı oldugu görülmektedir. Beykoz Kazası'nda hane reislerinin çogu gelirlerini ticarî mesleklerden elde etmektedir. Ancak kazanın genelinde gelir düzeyi düsüktür. Vergü-yi mahsusa diger kazalara nazaran düsük iken rüsum vergisi çok az kisi tarafından verilmekteydi
Özet (Çeviri)
In this work, prepared depending on the information taken from temettuât defterleri of the Ottoman archives, 27 settlements in Beykoz were discussed according to the information between 1840 and 1844. Among these settlements, Beykoz was the centre of those settlements and the rest was just villages. In this town, there were 616 households in 1840 and 687 in 1844. The average number of the households was 1105. The non-Moslems sects in the town were Armenians and Greeks. And also the Kıptis known to be Muslims were inhabited in the town. Muslims were the majority with 4428 population. Armenians were 356, Greeks were 192 and Kıptis were 8. Apart from the households, there used to be 11 farms. Beykoz town, having a Turkish bath, a shopping bazaar, On çesmeler (Ten Fountains) and a quay, was the settlement that had the most socialized life in the district. One of the most important points that made the town socialized was that the Muslims, Armenians and Greeks used to live all together in this town. In the town, there were more people working in mercantile and in handcrafts business compared to those who worked in other sectors. In 1840, %58 of the population worked as a merchant or a craftsman but in 1844, this ratio increased to %68. Among these jobs, fishery and boat making were the most common business however in 1844 coal business became the most common. In this district almost everybody had their land but the people who used to make money from agriculture were scarce and every piece of land for households was too small. Though every household had their farm animals, animal business was not the main income of the families. Nevertheless, animal business was the main source of income for some farmers. In Beykoz, most of the families used to earn their living from mercantile. However in general, income of the people was low. While Vergü-yi mahsusa (special Tax) was lower compared to other towns, rüsum tax was paid by just few people.