Pervane Beg Mecmu'atü'n- Nezair (261a-291a)transkripsiyonlu, edisyon kritikli metin
Mecmua of nazires of Pervane B. Abdullah
- Tez No: 209897
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Klasik Türk Edebiyatı üzerine yapılan çalısmaların artması, bugüne kadar bilinmeyen bir çok noktayı açıklıga kavusturmustur. Tabii ki bu çalısmalar uzun arastırmalar ve yogun çabalar sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu çalısmadaki amaç da edebiyatımızda karanlıkta kalmıs siir ve sairlere ısık tutmaktır. Yaptıgımız tez çalısmasında 16. yüzyılda derlenerek yazılmıs ve oldukça genis hacimli olan Pervane Bey Mecmuası'nın 261A- 291A arasındaki 30 varaklık kısmı üzerinde transkripsiyonlu metin çalısması yaparak Klasik Edebiyatımıza küçük de olsa bir katkıda bulunmayı amaçladık. Tezimize konu olarak bu mecmuayı seçmemizin bir baska nedeni de daha önce birçok kez bölümler halinde yüksek lisans çalısması yapılmıs olan bu eserin tamamlanmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we try to research the one of the most important mecmua of nazires. Mecmua of Nazires of Pervâne b. Abdullah which was arranged in 1560 as 627 sheets presented to Süleyman I. and it is one of the most important mecmuas. This mecmua, contains 7360 ghazels and 625 poets. It?s recorded with number 406 in Topkapı Palace Library?s Baghdad Catalogue. Our study is occured by having been read in a transcribed way from the mecmua?s poem which are between 261a and 291a pages. In these thirty pages there are 127 poets and their 387 ghazels. Poem?s page numbers and their list can be found in the index part. In the list part, poet?s name with alphabethic order and their poems in the mecmua and thesis?s place are presented. In this study, language features of the ghazels has been protected. Ghazels are compared with their forms in the puplished Divans and unpuplished thesis and dissertations that we could reach.