Mergers and acquisitions
Şirket birleşmeleri ve satın almaları
  1. Tez No: 209916
  2. Yazar: ARKIN BALIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küresellesme ve teknolojik gelismelere baglı olarak firmaların büyüme amacı ile birlesme ve satın almalar konusunda yatırımlar yaptıgı gözlemlenmektedir. Türkiye'de özellikle özellestirmeler ve dıs sermayenin gelisi ile birlikte konunun popülaritesi artmıstır. Ülkemizde birlesme ve satın almalar kurumsal anlamda tarihsel olarak yeni kavramlardır. Bu çalısmanın amacı birlesme ve satın almaların arkasındaki nedenlerin, basarı ile sonuçlanmaları için yapılması gerekenlerin ve finansal basarı degerlendirme ölçütlerinin tanımlanması ile Türk ve yabancı firmalar arasında bu konularla ilgili karsılastırmalar yapılmasıdır. Arastırmada, Earnst & Young firmasının Birlesme ve Satın Almalar 2003- 2004- 2005 Raporlarında yayınlanan listeler kullanılmıstır. Listelerde bulunan firmalara yollanan anket cevapları SPSS 13.0 programı aracılıgı ile istatiksel olarak degerlendirilmistir. Sonuçlara göre Türk ve yabancı firmalar arasında birlesme ve satın alma nedenlerinde belirgin farklılıklar bulunmasına ragmen basarı için yapılması gerekenler ve finansal basarı degerlendirme ölçütlerinde anlamlı bir fark bulunamamıstır. Hem Türk hem yabancı firmaların basarı faktörleri konusunda görüs birliginde olmalarına karsın dünyadaki yüksek basarısızlık oranı düsündürücüdür. Bu sonuç düsüncelerin fiiliyata dönüstürülmedigi süphesini uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that bound to globalization and technological developments, companies make investments in mergers and acquisitions in order to grow. The subject has become highly popular in Turkey especially with privatizations and incoming foreign investments. In Turkey, mergers and acquisitions are historically new subjects on corporate basis. The purposes of this study were the identification of the motives behind mergers and acquisitions, necessary actions to succeed and financial success evaluation criteria and second, making comparisons between Turkish and foreign companies about the issues that are aforementioned. In the research, lists that were published within Earnst& Young?s Mergers and Acquisitions 2003-2004-2005 Reports have been used. The responses to the questionnaire that was sent to companies have been statistically examined by means of SPSS 13.0 programme. According to the results, there were significant differences between Turkish and foreign companies about the motives, yet no significant differences have been found about necessary actions to succeed and evaluation criteria. Even though there was a consensus among Turkish and foreign companies about the success factors, high failure rates of mergers and acquisitions around the world are thought provoking. This result raises doubts that ideas are not being put in practice.