Mergers and acquisitions
Şirket birleşmeleri ve satın almaları
- Tez No: 277811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK GÖKÇE ADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda globalleşme ve iş dünyasındaki yoğun rekabet şirketlere birleşme ve satınalma faaliyetlerine girme konusunda önemli bir baskı yaratmaktadır. İş dünyası birleşme ve stratejik ortaklıklar gibi, yeni organizasyon modelleriyle, maliyetleri, sermayeyi, teknoloji ve iletişim gibi kaynakları paylaşmaya, daha global bir oluşum yaratmaya, belki de hepsinden öte riski paylaşmaya çalışmaktadır. Şirket birleşmeleri ve satınalmaları dünya çapında artan bir popülerlikle yayılmaktadır. Bir şirketle birleşmenin veya satınalma faaliyetinde bulunmanın temel amacı sinerji etkisi ile toplam performansı arttırmaktır.Şirket birleşmelerinin ve satınalmalarının tarihçesi, temel kavramları, avantajları ve dezavantajları, şirket birleşme ve satınalmalarından sonraki problemler bu çalışmada detaylarıyla incelenmektedir. Ayrıca 2003-2007 yılları arasında birleşme ve satınalma faaliyetinde bulunmuş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na bağlı belirli şirketlerin etkinliklerini kıyaslayan bir analiz yapılmıştır. Analizde bu şirketlerin birleşme öncesi birleşme süreci ve sonrasındaki etkinliklerini kıyaslayan Veri Zarflama Analiz yöntemi şirket birleşme ve satınalmalarının şirketlerin etkinliği üzerindeki etkilerini elde etmek için uygunlanmıştır.VZA yönteminde EMS yazılım programı kullanılmıştır. Analizimizde 2003 ve 2007 yılları arasında gerçekleşen İMKB'deki 11 şirketin birleşme ve satınalma işlemleri değerlendirildiğinde, şirketlerin birleşme döneminde etkinlik değerlerinin birleşme öncesi döneme kıyasla genellikle daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Daha önceki dönemde etkin olmayan şirketlerin çoğu birleşme ve satınalma sürecinde etkin olmuştur. Birleşme sürecinden sonra şirketlerin çoğunun etkinliklerini kaybettikleri görülmüştür EMS yazılım programı ile ölçülen etkinlik skorları her dönemde kıyaslandığında, en düşük etkinlik oranlarının birleşmeden sonraki dönemde görüldüğü gözlemlenmiştir.Bu sonuç, şirket birleşme ve satınalma işlemlerinin şirketlerin etkinliklerini arttırmada pozitif etkilerinin olduğunu gösterir, ancak şirketlerinin etkinliklerinin sonraki dönemlerde düştüğü gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and severe competition in business puts major pressure on companies to enter into mergers and acquisitions in recent years. The business world is tending to new models of organization such as mergers and strategic alliances in order to share overhead costs, capital stock, technology, communication, change of achieve a global presence and may be above all to share venture risks. There has been an increasing trend of mergers and acquisitions all around the world. The primary purpose of merging and acquiring a company is usually to improve overall performance by achieving synergy.The history, basic terms, their reasons, process, advantages and disadvantages, the problems after M&A are examined in detailed in this study. Besides, an exercise that contrasts the efficiencies of determined companies that are members of the Istanbul Stock Exchange which had these transactions between 2003 and 2007 is applied. Their efficiencies before, during and after the M&A transactions are contrasted by Data Envelopment Analysis in order to examine the affects of mergers and acquisitions transactions on the efficiencies of the companies. In the application of DEA the software packet of Efficiency Measurement System is used. In our analysis, considering the mergers and acquisitions transactions of the 11 companies in ISE between the years 2003 and 2007,it is observed that the efficiency values of the companies during the M&A transactions are generally higher in contrast to their efficiency values before the M&A transactions. Most of the companies which were inefficient in the past period became efficient during the M&A transactions. After the merger process, it is realized that most of the companies have lost their efficiencies. When the efficiency scores calculated by the software program EMS are contrasted at every stage, the lowest efficiency ratios are observed at the stage after the merger. This result shows us the M&A transactions in Turkey have positive effects for increasing the efficiencies of the companies, but it is observed that the efficiencies of the companies decline in the next periods.