Mergers and acquisitions case of: Arçelik and Ardem merge
Şirket birleşmeleri: Arçelik ve Ardem birleşmesi örnek olay çalışması
  1. Tez No: 87842
  2. Yazar: BÜLENT DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET 1998 senesi sonlarında Asya'da başlayan nnansal kriz ile birlikte, Dünya ekonomisi önemli ölçüde şirket evliliklerine sahne olmaktadır; şirketler ekonomi tarihinde daha önce görülmemiş biçimde birleşmektedirler. Dünya ekonomisindeki krizin yavaş yavaş sona erip ekonomik küçülmenin iyileşmeye başlamasıyla, şirketler yeniden büyümek için evlilikleri, organik büyümenin yerine, daha çabuk ve verimli görmekte ve bu kapsamda arayışlara girmektedirler. Büyüme ile birlikte, maliyet düşürme hedefi, 1980 ve 19901ardaki evliliklerin en önemli sebebini oluşturmaktadır. Global krizin etkisiyle Türkiye ekonomisinde 1988'den itibaren bir daralma gözlenmekte ve bu bir resesyonun sinyallerini vermektedir. Krizler ve globalleşme ile küçülen pazar paylan ile şirket birleşmeleri de Türkiye ekonomisinin gündemine girmiştir. Bununla beraber, gelişmiş ülkelerdeki birleşmelerin yam sıra, Türkiye'deki şirket evlilikleri daha çok“ana şirket iştirak evliliği”şeklinde gerçekleşmektedir. Geleneksel şirket evliliklerin tersine, ana şirket, iştirak evliliklerinin pazarlık bacağı bulunmamakla beraber, şirket kontrolü de değişmemektedir. Bu evlilikler, şirketlerdeki yeniden yapılanmayı ve kaynakların daha fazla katma değer yaratacak şekilde yöruendirilmesini kolaylaştırmaktadır. Türkiye'deki şirket evliliklerin en önemli amaçlan, satın alma gücünü artüncı, maliyet azaltıcı, faaliyetlerin verimliliğini azaltıcı ve sermaye maliyetini düşürücü sinerjiler yaratmaktır. Bu kapsamda, Arçelik (Koç Grubunun beyaz eşya üreticisi) ve Ardem (Koç Grubunun fınn üreticisi), Arçelik bünyesinde birleşmişlerdir. Bu çalışma, şirket birleşmeleri kavramım, sebep ve sonuçlan ile birlikte, stratejik yönetim karan olarak ele alıp, bunlann Ardem ve Arçelik şirket birleşmesinin değerlemesi (beklenen sinerjilerin oluşması öngörülerek) ile desteklenmesi üzerine yapılmıştır. İndirgenmiş nakit akışı yaklaşımı, birleşmenin beklenen yararlarını değerlemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the global economic crisis that originated from Asia in the late 1998, the world economy has witnessed a spate of mergers and acquisitions; companies are joining together as never before. As the economy started to recover from crisis and, hence the recession, companies began to seek to expand and mergers and acquisitions once again, were seen as a quick and efficient manner in which to grow, instead of organic expansion. Besides the aim of reaching to sustainable growth, one of the most important motives behind the mergers of late 1998 and 1999 is cost cutting rather than other motives and determinants. Aided by the effects of the global crisis, the Turkish economy has been contracting since 1998 and there are signs that a recession is on horizon. To become less vulnerable to economical crisis,“merger”concept is put on the agenda of many domestic companies. However, rather than the developing countries, the concept of merger takes the shape of“parent-subsidiary merger”(usually for ones that are in the same lines of business). In contrast to conventional mergers, parent- subsidiary mergers do not entail arm's length barraging or a change in control. They facilitate corporate restructuring, foster reallocation of resources toward higher value uses, and increase value for both parent and subsidiary. The major motives of this type of mergers, in domestic market, are creating synergy by increase in purchasing power, cost savings in general administrative expenses, increase effectiveness of the operations by reducing repeating and lessening cost of capital. With-in this framework, Arçelik (white goods manufacturer of Koç Group) and Ardem (oven producer of Koç Group, a subsidiary of Arçelik) merged under Arçelik corporate control. This study proposes q mergers and acquisition concept with recent motives and determinants as strategic management decision supported by valuation analysis of Ardem and Arçelik merger in the framework of anticipated existence of synergetic benefits. The Free-Cash-Flow-to- Firm model of discounted cash flow approach is used to analyze the benefits of the