Kurtuluş Savaşı'nın finansmanı
Finance of the war of Indepence
- Tez No: 209920
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türk Kurtulus Savası, Birinci Dünya Savası'nın bir devamı ve bu savası sonuçlandıran muharebeler dizisi olarak görülse de aslında yepyeni bir dönemin ve yepyeni bir devletin varolus çabasının tarihsel yansımasıdır.. Osmanlı mparatorlugu, 29 Ekim 1914 günü Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan'ın yanında Birinci Dünya Savası'na girmis, dört yılı asan ve üç kıtanın çesitli cephelerinde sürdürülen kanlı çarpısmalar Osmanlı mparatorlugu'nun kesin yenilgisi ve 30 Ekim 1918 günü imzalanan Mondros Mütarekesi (silâh bırakılması) ile sonuçlanmıstır. Agır ve tam bir tutsaklık kosulları tasıyan Mondros Mütarekesini izleyen günlerde, sürekli barıs düzeninin kurulması hazırlıklarına girisilmis; hazırlıklar Osmanlı mparatorlugu'nun paylasılması yoluyla barıs düzeninin kurulusunu öngören Sevr Antlasması ile sona ermistir. Ancak, Osmanlı Hükümetince imzalanmıs olmasına ragmen, ne Mondros Mütarekesi ve ne de Sevr Antlasması, Türk halkı tarafından benimsenmistir. Önceleri protesto ve mitingler seklinde baslayan benimsemeyis giderek silâhlı çatısmaya dönüsmüstür. Birbirini izleyen meydan muharebeleri ile bir kıyıya itilen Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlasması uygulama alanı bulamamıs ve kesin zaferin saglanması sonucu imzalanan Lozan Antlasması ile sürekli barıs düzeni kurulmustur. Böylece, Lozan Antlasması bir yandan Birinci Dünya Savası'nı Türkiye yönünden bitiren bir antlasma olurken, bir yandan da 600 yıllık Osmanlı mparatorlugu'nun hukukî ve malî açıdan uluslararası alanda tasfiyesini saglayan ve yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni uluslararası temele oturtan bir antlasma olmustur. 2 Türk Kurtulus Savası, Birinci Dünya Savası'nın devamı olan çarpısmalar seklinde görülmekle beraber, önemli ayrıcalıklar göstermekte ve tarihî akısı degistiren sonuçlara yönelmektedir. Birinci Dünya Savası'na Osmanlı Hükümeti katıldıgı ve sonuçlarına katlandıgı halde; Kurtulus Savası, Anadolu'nun olanakları ile Osmanlı Hükümeti'ne ragmen ve çogu zaman düsmanlarla birlikte Osmanlı Hükümeti'ne de karsı yürütülen bir mücadeledir. Kurtulus Savası süresince Anadolu'da atılan her basarılı adım, kazanılan her meydan muharebesi yeni bir devletin temellerini atmıs ve saglamlastırmıstır. Bu çalısmada esas hedeflenen Osmanlı mparatorlugu'nun savas sonrası aciz durumundan, yeni bir devlet yaratabilme mücadelesinin ekonomik yönünü ortaya koyabilmektir. Bu mücadele Türk Milletinin Kurtulus mücadelesidir. Bu mücadelenin manevi boyutu bambaska bir çalısmanın konusunu teskil etmesine ragmen, ekonomik durum incelenirken, Milli Mücadele'yi gerçeklestiren kadroların ve milletin ekonomik durumu ortaya çıktıkça mücadelenin manevi yönü de kendiliginden ortaya çıkmaktadır. Çalısmanın ana amacı Kurtulus Savası'nın hangi ekonomik ve mali sartlar üzerinde filizlenip gerçekleserek basarıya ulastıgını ortaya koyabilmektir. Bu amaca ulasabilmek için Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savası sonrası içinde bulundugu kosulları ortaya koymak ve Milli Mücadele kadrolarının bu kosullardan ne ölçüde yararlandıgını vurgulayabilmektir. Bu çalısmada; 600 sene büyük bir mparatorluk olarak yasayan Osmanlı mparatorlugu Birinci Dünya Savası'ndan yenik çıkan bir devlet olarak isgal edilmis halde varlıgını sürdürmeye çalısırken isgal altında yasamak istemeyen vatanseverlerin, hem vatandas hem de asker olarak baglı bulundukları mparatorluga ve isgal devletlerine karsı bagımsızlık mücadelelerini baslatıp sürdürmek isterken hangi maddi sartlarla bogustuklarını Osmanlı mparatorlugu'nun sahip oldugu verilerle ortaya koymaya çalısarak genel durumu vurgulanılmak istenmistir. 3 Hemen hemen tüm gelirlerine el konulmus , ekonomik ve mali durumuyla sömürge haline gelmis bir ülkenin elde kalan sınırlı kaynaklarıyla dünyanın en güçlü devletlerine karsı bir ulusal savasın nasıl finanse edildiginin ortaya konulmasına çalısılmıstır. Ulusal Kurtulus Savası askeri yönden her ülkenin örnek aldıgı bir mücadele örnegi oldugu gibi aynı zamanda finansal ve mali yönden de essiz bir mücadele örnegi olarak tarihe geçmistir. ste bu çalısma Kurtulus Savası'nın bu yönünü vurgulama gayreti içine girmistir.
Özet (Çeviri)
Even the War of Liberation is seen as the result of a series of wars in World War 1, it is in fact a historical reflection of a new epoch and a new country that struggles for existence. The Ottoman Empire, entered the World War 1 in collaboration with Germany, Austria- Hungary and Bulgaria, the bloody fights that had been taken place on different front lines of three continental for four years ended with the certain defeat of Ottoman empire and the Armistice of Mudros which was signed in 30 October1918. On the hard captivity days after Armistice of Mudros, the Ottoman government attempted to provide constant peace and it was ended up with the Treaty of Sevré which stipulated the sharing of Ottoman Empire. However, although the both the Armistice of Mudros and the Treaty of Sevré were signed by Ottoman Empire, the public did not assimilate them. The unassimilated situation had begun with protests and meetings at first but then it turned into an armed conflict. The Armistice of Mudros and the Treaty of Sevré did not reach to a successful implementation and as a result of this the Treaty of Lausanne signed for the consonant peace. Thus, Treaty of Lausanne had both become the treaty that ended the World War 1 for Ottoman Empire and the treaty that caused the abolishment of Ottoman Empire which was prevailed for 600 years in terms of judicial and financial scopes form international area and it was the treaty that provides the international basics for Turkish Republic. Although the Turkish War of Liberation is seen as one of the war series that come after World War 1, it shows important privileges and results which change the historical process. Even the government of Ottoman Empire joined the World War 1 and endured its results; the War of Liberation is also a struggle of Anatolia that goes against the Ottoman government with the enemies most of the times with its own facilities. During War of Liberation every successful pace in Anatolia, every battle which was won; built the basics of a brand new government. The main goal of this thesis is point out the economical aspect of the struggle of creating a new government of Ottoman Empire after the war. This struggle is the fight of Turkish Nation. Although the spiritual dimension of the struggle is another subject of this study, it comes spontaneously as the economical situation is analyzed. The aim of my study is to indicate on which economical and financial conditions the War reached to an accomplishment. To show this aim, the conditions of Ottoman Empire after War should be explained and how the National warfare used these conditions should be emphasized. In this thesis it is been emphasized that after the World War 1, The Ottoman Empire was defeated and how the conditions were become worse and after all this bad days how a new republic created with deficient and limited resources. Besides it is been emphasized that how the economical and financial conditions used by the documentations of Ottoman Empire. It is been demonstrated that how a government that almost all of its sources had been taken and become a colony, fight against the most powerful countries in the world and how it financed these entire hard struggle. The War of National Independence is an example of struggle that every country follow and it is also an example of a great struggle in terms of economy and finance. This work is in the endeavor of emphasizing this aspect of The War of Liberation.