Arap dilinde cemiler
Plurals in the Arabian language
- Tez No: 209919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRETTİN BOLELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu arastırma ile Arap dilindeki cemiler konusu toplu olarak ele alınmıstır. Cemiler, cem'-i sâlim, smü'l-cem', smü'l-cinsü'l-cem' ve ifrâdî, Cem'u'l-cem' ve cem'-i mükesser olmak üzere bes kısımda incelenmis, Cem'-i mükesserler ise ilgili kurallar verilmistir. Fîrûzâbâdî `nin Kâmûsu'l-muhît, Cubrân Mes'ûd'un er-Râid ve Mısır Dil Kurumunun Mu'cemü'l-vasît eserlerinde verilen cem'-i mükesserler tesbit edilmis ve vezinleri belirlenmistir. Sonra bu vezinler tasnif edilerek Arap dilinde kullanılan cem'-i mükesser kalıpları alfabetik sisteme göre verilmistir. Ayrıca kelimelerin tercümeleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Plurals subject in the Arabian language totally is taken up with this research. Purals are examined in the five sections as sound plural, collective noun, generic collective noun, secondary plural and broken plural. Rules that are related with broken plural are given. Also broken plurals in Firuzabadi?s el-Kamusu?l-muhit, Cubran Mesud?s er-Raid and Egypt Language Instution?s el-Mucemu?l-vasit are fixed and forms of them are determined. After that broken plurals form in Arabian language are classified and given alphbetically. In addition words are translated