Determining the criteria and expectations of business customers in turkey in outsourcing the logistics functions of their supply Chain
Türkiye'deki kurumsal firmaların tedarik zincirlerinin lojistik fonksiyonlarını outsource etme kriterleri ve beklentileri
- Tez No: 209921
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzün global dünyasında, tedarik zinciri yönetimi ve lojistik daha önemli hale geldiler. Firmalar artık tedarik zincirleri ve tedarik zincirlerinin en önemli fonksiyonlarından biri olan lojistik ile rekabet ediyorlar. Lojistigin altında tasımadan katma degerli hizmetlere envanter yönetiminden depolamaya kadar varan farklı fonksiyonlar görülebilmektedir. Bu lojistik fonksiyonların farklı önemleri ve tedarik zincirinde farklı etkileri olabilmektedir. Bu fonksiyonların hepsi pazarı dolayısıyla müsterileri memnun etmek için çok iyi yürütülmelidir. Büzülen karlar firmaları farklı is modelleri aramaya itmektedir. Rekabetten dolayı firmalar ürünlerinin fiyatlarını kolayca arttıramamaktadırlar. Bunun yerine, firmalar maliyetleri düsürmek için çesitli yollar ve is modelleri aramaktadırlar. Outsourcing (Dıs Kaynak Kullanımı) firmaların kendi çekirdek islerine odaklanmalarını saglayan, maliyet düsürme ve esneklik gibi konularda avantajlar yaratan bu tür is modellerinden biridir. Firmalar bu avantajlara farklı tipteki servis saglayıcı firmalarla yani 3 PL veya 4 PL firmalarıyla çalısarak ulasabilirler. Lojistik dıs kaynak kullanımının farklı tanımları mevcuttur. LODER'in (Lojistik Dernegi) tanımına göre lojistik dıs kaynak kullanımı tedarik zinciri içindeki temel lojistik faaliyetlerinden birkaçının (ardısık olarak en az 3 farklı faaliyet-örnegin depolama, nakliye ve stok yönetimi) konusunda uzman lojistik sirketleri tarafından üstlenilmesidir. Bu tanım baz alınarak, bu çalısma kurumsal firmaların tedarik zincirinin lojistik fonksiyonlarını nasıl dıs kaynak kullanımına verdigini ve hangi kriteleri dikkate aldıklarını belirlemeye çalısmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In today?s world of the globalization, supply chain management and logistics have become more important than before. The business firms compete with their supply chains and logistics which is one of the most important functions of the supply chain. Under logistics, there can be seen different logistics functions from transportation to value added services from inventory management to warehousing. These logistics functions have different importance and consequently different affects in the supply chain. All these functions should be operated very well in order to satisfy the market, namely the customers. Shrinking profits let the companies to search for different business models. Because of the competition, the firms can not increase the prices of their products easily. Instead, they search ways or business models for lowering the costs they have. Outsourcing is one of these business models which makes the firms focus on their core business and creates advantages in topics like cost reduction, flexibility etc. The firms can have these advantages via working with different kind of service providers like 3PL or 4PL firms. Logistics outsourcing has different definitions. LODER (Lojistik Dernegi) in Turkey defines logistics outsourcing as the fulfillment of at least three basic logistics functions within supply chain functions (as an example warehousing, transportation and stock management) by the proficient service providers. Based on this definition, this study aims how the business firms outsource the logistics functions of their supply chain and of which criteria they take into consideration.