Karar destek sistemlerinin karar verme sürecindeki rolü (otomotoiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede incelenmesi)
The role of decision support systems in decision making process (a study in a company operating in automobile industry)
  1. Tez No: 209922
  2. Yazar: LEVENT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
sletmeler için bilginin öneminin her geçen gün arttıgı is dünyasında bilinen bir gerçektir. Buna baglı olarak isletmelerde, bilgi yönetimi ile bilgiden maksimum düzeyde katma deger saglayacak süreç ve teknikleri kullanma yoluna gitmektedirler. Tezin temel amacı; bilisim teknolojilerinin, özelde karar destek sistemlerinin günümüzde örgütlerin yogun rekabet ortamında ayakta kalmak için kullandıkları önemli ve öncelikli araç niteligi tasımakta olup olmadıgını göstermektir. Birçok örgüt, küçük ölçeklisinden büyük ölçeklisine kadar; karar verme, bilgiyi yönetme, maliyetleri düsürme, verimliligi artırma gibi maksatlarla karar destek sistemleri kullanmaktadırlar. Bu çalısmada karar verme süreci, iyi bir kararın nitelikleri tanıtılıp bunlardan yola çıkarak, yöneticilerin karar alma sürecini daha etkin ve verimli hale getirebilmek için nelerin yapılabilecegi üzerinde durulmustur. Bu maksatla kullanılabilecegi gerekçesi ile karar destek sistemleri, bu sistemlerin özellikleri, unsurları, amaçlarını, bu sistemlerin sahip oldugu alt sistemleri tanıtılmıs ve bu sistemlerin otomotiv endüstrisinde faaliyet yürüten isletmelerde, birisinden yola çıkarak, nasıl kullanıldıgı konusundaki çalısmalarına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
It is accepted through the business world that the importance of information for a company increases day by day. In accordingly, companies choose new technics and processes on information management that will make the profit maximum. The aim of this thesis is to show if information systems, especially decision support systems, play an important role to keep up in todays highly competitive business life. Many organisations, starting from small business companies to big holdings, use decision support systems in decision making process and to manage information, to decrease cost, and also to increase efficiency. In this thesis, decision making process and a properties of a good decision are explained and how managers could make the decision making process more effective is discussed. By assuming decision support systems can be used for this aim, the decison support systems, properties of such systems, and its subsystems are explained. At the end, by giving the decision support system structure of a company operating in automobile industry, the usage of decision support systems in decison making is investigated.