Hizmet üreten işletmelerde pazarlama verimliliğinin ölçülmesi ve bankacılık sektöründe bir uygulama
Measurement of marketing productivity at service firms and an application in banking sector
  1. Tez No: 209923
  2. Yazar: CEVAHİR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. OYGUR YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pazar paylarını artırabilmek için tüm isletmelerin yogun bir rekabete girdigi günümüz pazar kosullarında bu durum tüketicilerin memnuniyet çıtalarını giderek yükseltmektedir. Böylece yeni müsteri kazanma maliyetlerinin yanında mevcut müsterileri elde tutma maliyetleri de artmaktadır. Sürekli artan pazarlama maliyetlerine karsın isletmelerin pazarlama için ayırdıkları kaynaklar ise kısıtlıdır. Bu sorunun çözümünde isletmelere rehberlik edecek olan kavram pazarlama verimliligi olacaktır. Bu çalısma ile genis bir kaynak taraması gerçeklestirilerek yazım ve uygulamada kısıtlı sayıda Türkçe kaynakta rastlanılan pazarlama verimliligi kavramı ve ölçümü anlatılmaya çalısılmıstır. Verimli pazarlama, pazarlama bölümünün ulasmak istedigi hedefe en uygun pazarlama stratejisini belirleyerek bu stratejinin en düsük düzeyde girdi kullanımıyla en dogru ve hatasız sekilde uygulanabilecegi pazarlama is yapıs süreçlerini olusturabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Corporates are trying to increase their market share under the market conditions which is getting harder because of the high competition.This high competition also increases the satisfaction level of the customers and this means higher marketing costs like costs of new customers acquisiton and retention customers.While marketing costs are increasing marketing resources are limited.At this point the concept, marketing productivity is going to be the guide of firms for solving that problem.With this research marketing productivity concept and its measurement are explained.Productive marketing is to be effective while forming the marketing strategy and after that to be efficient while applying the marketing processes