Ali Emîrî ve Mardin Mülûk-i Artûkiyye tarihi ve kitabeleri vesâir vesâik-i mühimme adlı eseri
Ali Emîrî who's from Diyarbakir ve Mardin Mülûk-i Artûkiyye tarihi ve kitabeleri vesâir Vesâik-i Mühimme adlı eseri name's book
- Tez No: 209924
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarihinin ve kültürünün çaglara nakledilmesini isteyen her insan, kitaplarının degerini bilmek mecburiyetindedir. Kitaplara verilecek deger, onların okunmasına ve yeni yetisen nesle aktarılmasına yardımcı olunmasına ve hepsinin temelinde hakkıyla muhafaza edilebilmesine baglıdır. Bakıs açımızı bu yönde belirleyerek basladıgımız bu çalısmada özellikle Diyarbakırlı Ali Emîrî'nin bu yönünü vurgulamak hedefindeydik. Kültürümüzün nâdîde motiflerini muhafaza ederek bizlere aktaran Emîrî Efendi'nin bu basarılı gayretleri görmezlikten gelinmemelidir. Çalısmamızın bir baska açısı da, Millet Kütüphanesi içerisinde bulunan Ali Emîrî bölümünde kayıtlı el yazması eserlerin nâdir olanlarının tespit edilmesi idi. Bu çalısmayı, Türkiye'deki kataloglanmıs 109 kütüphanede karsılastırmalı olarak yapmaya çalıstık. Bu arastırmalarımız esnasında yine Emîrî Efendi'ye hayran kalmamak mümkün degildir. Yine çalısmamızda Ali Emîrî Efendi'nin Nevâdirü'l-Eslâf baslıgı ile son anda yok olmaktan kurtardıgı eserlerden Katib Ferdî'ye ait olan Mardin Mülûk-i Artûkiyye Tarihi ve Kitâbeleri Vesâir Vesâik-i Mühime adlı eseri de latinize etmeye çalıstık. Çalısmamızın yeni çalısmalara yardımcı olmasını temenni etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Every man who desires his history and culture to be transferred has to know the value of his books. Value of the boks depend on reading and transmission to the young generationand mainly protection. In this work we have been focused, we mainly emphasized this feature of Ali Emîrî who's from Diyarbakir. We aprecciate Ali Emîrî's effors protecting the marvellous recorded in the National Library. We tried to maket his work in comprasion with the ones in 109 libraries. Durin this work we again admire himself. We tried to change his Works“Nevâdirü'l-Eslâf”Mardin Mülûk-i Artûkiyye Tarihi ve Kitâbeleri Vesâir Vesâik-i Mühime into Latin. We wish our work were helpful the new Works.