The effect of career management and development in human resource management and a research
İnsan kaynakları yönetiminde kariyer yönetimi ve gelişiminin etkisi ve bir araştırma
- Tez No: 209925
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, entelektüel sermaye organizasyonların en önemli varlıgı haline gelmistir. nsan kaynakları yönetimi organizasyonların temel bir fonksiyonudur ve bu fonksiyonun etkin uygulaması, insanların beceri ve bilgilerini birlestirmeyi içermektedir. Duragan olmayan rekabetçi ortamın ve degisimi tahmin etmenin zorlugundan dolayı; isletmeler çalısanlarının beceri portföylerini olusturmalıdırlar. Bu nedenle, etkinligi arttırmak adına kariyer gelisimi; ileri görüslü organizasyonlarda bireysel gelisim için ayrı bir araç olmaktan, stratejik temel bir varlıga dönüsmüstür. Bu tezin amacı; organizasyonların genel basarısını ve bireylerin sahip oldukları potansiyellerini en üst düzeye çıkartmaya yönelik startejik bir süreç olan, insan kaynakları yönetiminde kariyer yönetimi ve gelisiminin etkisi hakkında derin bir anlayısa sahip olmaktır. nsan kaynakları yönetiminin önemi, tarihçesi, amaçları, temel özellikleri ve fonksiyonları birinci bölümde anlatılmıstır. kinci bölümde; kariyer, yönetimi ve gelisiminin kapsamı ve etkin kariyer gelisimi için yapılabilecek stratejik uygulamalar ortaya çıkartılmıstır. nsan kaynaları yönetimi için kariyer gelisiminin öneminin nedenleri; kariyer gelisiminde insan kaynaklarının rolü, kariyer gelisimi ve kariyer gelisiminin diger insan kaynakları sistemleri ile arasındaki baglantı üçüncü bölümde açıklanmıstır. Dördüncü bölümde, arastırmanın amacı, dizayn ve metodolojisi, sınırları, uygulama yapılan sirket hakkında genel bilgi, bulgular ve sonucu içeren arastırma bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, intellectual capital has become the most important single asset of the organisations. Managing human resources is a central function within an organisation and its effective implementation involves combining the skills and knowledge of people. Given the instable competitive environment and difficulty of predicting change, companies should build a portfolio of skills in their employee base. Therefore, career development has been transformed from an isolated tool for individual growth to a key strategic asset for farsighted organisations to increase effectiveness. The purpose of this dissertation is to provide a deep understanding about the effect of career management and development in human resource management, which is a strategic process in maximizing individual?s potential, and the success of the organisation as a whole. The importance, the history, the objectives, major characteristics and the functions of the human resource management have been clarified in the first chapter. In the second chapter; the concept of career, career management and development, and the challenges of effective career development have been introduced. The reasons of the importance of career development for human resource management, HRM?s role in career development and linkage between career development and other human resources systems have been explained in the third chapter. In the fourth chapter; the application part of the research has been clarified, which includes the aim of the research, research design and methodology, limitations, company overview, findings, results and conclusion.