Tekstil sektöründe crm uygulamaları ve maliyet yönetimine etkileri
Crm applications in tekstile sectory and its effects on cost management
  1. Tez No: 209938
  2. Yazar: KADRİYE RABİA YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Müsteri iliskileri, kurulus ile müsteri arasında, satıs öncesi ve sonrası tüm eylemleri kapsayan, karsılıklı yararı ve ihtiyaç tatminini içeren bir süreçtir. Müsteri Iliskileri Yönetimi (MIY) (CRM); aynı zamanda hem de diger tüm bölümler, müsteriler ve is ortakları ile koordinasyonu ve isbirligini saglayan müsteri odaklı bir iliski yönetimi felsefesidir. 2.BÖLÜM MIY ASAMALARI VE MALIYET YÖNETIMINE ETKILERI Organizasyon Yapılarının Maliyet Yönetimine Etkileri: Atıl bölümleri ortadan kalkar. Departmanlar dogru ve verimli çalısır. Dogru koordinasyonla yapılan islemler hız kazanır. Tüm bunlar; maliyetleri düsürür. Egitimin Maliyet Yönetimine Etkisi: Maliyetleri düsürmek için; ise uygun elemanlar alınıp kısa ve az masraflı egitim hedeflenmelidir. Iletisimin Maliyet Yönetimine Etkisi: Gerekli ve yeterli iletisim kanalları seçilerek maliyetler düsürülecektir. Aynı zamanda, genelde teknoloji agırlıklı kurulan iletisim kanalları maliyetleri arttıracaktır. MIY Teknolojisinin Maliyet Yönetimine Etkisi: Hız ve verimli MIY operasyonları gerçeklestirilecektir. Bu durum maliyetleri düsürecektir. Ancak teknoloji pahalıdır ve maliyetleri arttıracaktır. Ayrıca egitim maliyetlerini de arttıracaktır. TKY'nin Maliyet Yönetimine Etkisi: Kaliteyi olustururken meydana gelen maliyetler, müsteri beklentilerinin üzerinde bir fiyat anlamına gelmemelidir. 3.BÖLÜM TEKSTIL SEKTÖRÜ VE MIY Her sektörün kendine özel müsterisi vardır. Bu bölümde tekstil sektörü müsterisi incelenmistir. 4.BÖLÜM ÖRNEK OLAY ANALIZI Fransa'da Yerlesik Yabancı Tekstil Sirketinin Marka Ürünlerinin Türkiye'de Üretimi ve Pazarlamasıyla Ugrasan Sirketin CRM Uygulamaları ve Maliyet Yönetimine Etkileri tezde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Costumer Relationship sets up between organization and costumer. It contains all before selling and after selling actions, to have reciprocal benefits and necessity. Costumer Relationship Management (MIY) (CRM); is at the same time making all coordinations and cooperations between all other departmans, costumers and business partners. Its a costumer focusing management philisopy. CHAPTER 2 CRM STAGES AND ITS EFFECTS ON COST MANAGEMENT Organization Structure?s Effects on Cost Management :We decide the lazy parts of business. Our departmants work more correct and more produtive. In that way we would earn from time. And all of that would bring our costs down. Effect of Education on Cost management: To bring educations costs down; we have to choose suitible employee, by that way wa can make short and less cost educations. Communications Effects on Cost Management: By choosing necesserry and qualified communication canals, our costs would be decrease. Because of communication canals generally based on technology, our costs would be increase. CRM Technologys Effects on Cost Management : CRM operations would made fast and productive. This situation would decrease costs. But technology is expensive and that would increase costs. Exceptly using technology, would increase education costs. Total Quality Management?s Effects on Cost management: Companies would be carefull about that, quality costs won?t increase products price over costumers price expectations. CHAPTER 3 TEXTILE SECTORY AND CRM Every sectory has different custumer. In this chapter, textiles customer was examined. CHAPTER 4 MODEL EVENT ANALYSIS In thesis?s 4th chapter, a company in Turkey which is market and produce mark products of an other company from France was examined.