The relationships between perceived organizational justice, moral identity, CWB, and perceived organizational support
Algılanan örgütsel adalet, ahlaki kimlik, CWB ve algılanan örgütsel destek arasındaki ilişkiler
- Tez No: 896173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Aktif ve pasif CWB davranışları aciliyet, yoğunluk ve risk açısından önemli farklılıklar gösterir. Bu nedenle, CWB davranışlarının aktif ve pasif olarak ele alması ve incelemesi önemlidir. Literatürde, algılanan örgütsel adalet ve aktif-pasif CWBO/CWBI arasındaki ilişkide ahlaki kimlik içselleştirmesinin ve algılanan örgütsel desteğin düzenleyici etkisini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel adalet ve aktif-pasif CWBO/CWBI arasındaki ilişkide ahlaki kimlik içselleştirmesinin ve algılanan örgütsel desteğin düzenleyici etkisini incelemektir. Örneklemini 402 tam zamanlı çalışanın oluşturduğu araştırmada, algılanan dağıtımsal adalet ve prosedürel adalet ile aktif-pasif CWBO arasında, algılanan etkileşimli adalet ile aktif-pasif CWBI arasında negatif bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, yüksek ahlaki kimlik içselleştirmesinin algılanan dağıtımsal adalet ile pasif CWBO arasındaki ilişkide ve algılanan etkileşimli adalet ile aktif CWBI arasındaki ilişkide tampon etki gösterdiği bulunmuştur. Ancak, algılanan örgütsel destek, algılanan örgütsel adalet ile aktif-pasif CWBO/CWBI arasındaki ilişkide bir düzenleyici etki göstermemiştir. Tüm bulgular ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Bu çalışma, aktif-pasif CWBO/CWBI ölçeğinin Türkçe versiyonunu uyarlayarak ve bu değişkenin ilişkili olduğu öncül değişkenlerle ilgili bulguları sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, araştırma bulgularına dayalı olarak yöneticilere ve insan kaynakları uzmanlarına öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Active and passive CWB behaviors show significant differences in terms of urgency, intensity, and risk. Therefore, it is important to address and examine CWB behaviors as active and passive. In the literature, no study has been found examining the moderating effect of moral identity internalization and perceived organizational support on the relationship between perceived organizational justice and active-passive CWBO/CWBI. The aim of this study is to investigate the moderating effect of moral identity internalization and perceived organizational support on the relationship between organizational justice and active-passive CWBO/CWBI. In the study, which sampled 402 full-time employees, a negative relationship was observed between perceived distributive, procedural justice and active-passive CWBO, and between perceived interactional justice and active-passive CWBI. Additionally, high moral identity internalization was found to have a buffering effect on the relationship between perceived distributive justice and passive CWBO, and the relationship between perceived interactional justice and active CWBI. However, perceived organizational support did not show a moderating effect on the relationship between perceived organizational justice and active-passive CWBO/CWBI. All findings were discussed in detail. This study contributes to the literature by introducing a Turkish adapted version of the active-passive CWBO/CWBI scale and presenting the findings on the antecedent variables with which this variable is related. Furthermore, based on the research findings, recommendations are provided to managers and human resources professionals.