Değer yaratan müşteri ilişkileri yönetimi
Customer relationship management in creating value
- Tez No: 209951
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL OYGUR YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde isletmeler eskiden oldugundan daha fazla rekabetle karsı karsıya kalmaktadırlar. Bu yüzden isletmeler artık ürün merkezli yönetim anlayısından müsteri merkezli bir yönetim anlayısına geçmektedirler. Artık müsterisini tanıyan onun istek ve beklentilerini bilen isletmeler ayakta kalabilmektedirler. Bu amaçla günümüzde müsteri iliskileri yönetimi yaklasımı isletmeler tarafından kullanılmaktadır. Müsteri iliskileri yönetimi daha çok bir isletme felsefesi, müsteri merkezli yönetim anlayısının öne çıktıgı, teknolojinin müsteri iliskilerinde etkin olarak kullanıldıgı bir yaklasımdır. Müsteri istek, ihtiyaç ve beklentilerinin önceden tahmin edilerek müsteri memnuniyeti saglayacak ürün ve hizmetlerin sunulması isletmenin, müsteri sadakati yaratmadaki en önemli çabası olmaktadır. Sadık bir müsteri portföyünün isletmenin karlılıgına etkisi oldugu kadar gelecekte dogabilecek ekonomik krizlere karsıda saglam bir müsteri tabanına sahip olmasına yol açmaktadır. Bu çalısmada öncelikle müsteri ve isletme iliskilerinin günümüzdeki durumu ve müsteri iliskileri yönetimi kavramının ortaya çıkısı ve rekabet üstünlügü yaratan müsteri degeri yaratma ile müsteri iliskileri yönetiminin iliskisi kavramsal olarak incelenmis. Hizmet sektöründe bir uygulamayla, isletmelerde müsteri iliskileri yönetimi çabaları ve müsterilerine ne tür deger yaratıcı faaliyetlerde bulundukları ögrenilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Today?s companies are facing toughest competition ever. This competitive environment move companies from product centric philosophy to customer centric philosophy. Companies which want to survive, have to know their customers well and understand their needs and expectations. Customer relationship management is more a philosophy which is mostly based on customer centric management and effective use of technology in customer relationship. Creating customer loyalty that predicting customer?s needs, wants and expectation and meet them is the most important effort of the company. The consequences of enhanced customer loyalty are greater profitability and protection of potential crisis in economy. Collecting current data of customers and turn them into strategically useful information enable companies to have loyal customers. It is possible to create most valuable product or service for customers by analysing customer?s data effectively. Customer Relationship Management philosophy and applications make companies to reach their customer centric targets. With this study we try to examine the relationship between customers and companies, developing of customer relationship management and competitive advantages of the relationship between customer relationship management and creating value for customers. In order to better understanding of how customer relationship used in creating value for customers in companies, the study took place in the healthcare services industry.