Bir yönetim felsefesi olarak agile (çevik) yönetim Karaman OSB'de faaliyet gösteren firmaların çevik yönetim felsefesini uygulama yeterliliği araştırması
Agile management as a management philosophy, research on the competence of firms operating in Karaman organized industrial zone to implement agile management philosophy
- Tez No: 923124
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknoloji ve yazılım sektöründeki gelişmeler sanayi çağından bilim çağına geçişi sağlamıştır. Bu geçiş, birçok alanda olduğu gibi yönetim biliminde de değişimi elzem hale getirmiştir. Bu çalışmada bilim çağının yönetim anlayışına uygunluğu çokça tartışılan“Çevik Yönetim Felsefesi”genel olarak ele alınmıştır. Proje yönetiminde, organizasyonda ve kurumsal anlamda çeviklik felsefesi açıklanmaya çalışılmıştır. Değişimin algılanması ve buna uygun pozisyon alınabilmesi için yönetim modeli ve çeviklik kavramlarının birlikte ele alınmasının sağlıklı olacağı kanaatindeyiz. Çalışmamızda Karaman Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların çevik felsefeye yatkınlığını görebilmek için bir anket çalışması uygulanmıştır. Yapılan araştırmada işletmelerin değişim yönetimi, insan kaynaklarının yönetimi, iş birliği ve değer yaratan müşteri ilişkileri alanlarında zihniyet, tutum ve davranışları incelenmiş ve çevik felsefeye yatkınlığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology and software sectors have provided the transition from the industrial age to the scientific age. This transition has made change essential in management science, as in many other areas. In this study, the“Agile Management Philosophy”, whose suitability for the management approach of the scientific age is widely discussed, has been generally addressed. The philosophy of agility in project management, organization and institutional sense has been attempted to be explained. We believe that it would be healthy to consider the management model and agility concepts together in order to perceive change and take a position accordingly. In our study, a survey study was conducted to see the tendency of companies operating in the Karaman Organized Industrial Zone to the agile philosophy. In the research conducted, the mindset, attitude and behavior of the companies in the fields of change management, human resources management, collaboration and value-creating customer relations were examined and an attempt was made to determine their tendency to the agile philosophy.