Tam zamanında üretim ortamında tedarikçi ilişkileri: Aydın ilinde bir uygulama
Supplier relationship in just-in-time production environment: A study in Aydın
- Tez No: 312353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde işletmeler küresel rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürürken artan rekabet ve gelişen teknoloji karşısında değişime uğramaktadırlar. Bu değişim süreci mal ve hizmetlerin yüksek kalite ve düşük maliyetle üretilmesini zorunlu kılmakta, müşteri memnuniyetini ön plana çıkarmaktadır. Giderek artan rekabet ortamında işletmelerin etkin olabilmeleri değer yaratan çağdaş yaklaşımların uygulanmasını gerektirmektedir. Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) ve Tam Zamanında Üretim (TZÜ) Sisteminin işletmeler açısından önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Tam Zamanında Üretim Sistemi gerekli mamullerin, gerekli miktarlarda ve gerekli zamanlarda üretimi olarak tanımlanmaktadır.Birçok üretici işletme, günümüzün küresel pazarlarında rekabet edebilmek için tam zamanında üretim felsefesini uygulamaktadır. Tam Zamanında Üretim Sisteminin üretim alanındaki başarısı işletmeleri bu felsefeyi tüm tedarik zinciri boyunca uygulamaya sevk etmektedir. Başarılı ve etkin Tam Zamanında Üretim uygulamalarında malzeme ve hizmet sağlama çok önemli bir konudur. Bu durumda Tam Zamanında Üretim ortamında tedarikçi ilişkileri daha kritik bir öneme sahip olmaktadır.Bu çalışma, Aydın'da faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işletmelerin mamul üretim sürecindeki mevcut uygulamalarının, çağdaş yaklaşımlardan Tam Zamanında Üretim Sistemi açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kırk üç işletmede yöneticilere anket yöntemi uygulanmıştır. Tam Zamanında Üretim Sisteminin uygulanması ile maliyetlerin önemli düzeyde azaltıldığı ve kalitenin en üst düzeyde gerçekleştiği bu çalışmanın bir sonucu olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, while firms are operating in a global competitive environment, they are subjected to changes because of the increased competitiveness and developed technologies. This transformation process forces to produce with high quality and low cost products and services and leads to customer satisfaction. It requires implementing the modern approaches which add value that enterprises can be efficient in the gradually rising competition circumstances. Supply Chain Management (SCM) and Just in Time (JIT) Production Systems are important for the firms in that point. JIT is defined as necessary goods are produced at required amount, and at a required times.Many manufacturers are dealing with the Just-in-Time (JIT) philosophy in order to be more competitive in today?s global markets. The success of JIT on the production has led many firms to consider JIT philosophy to the whole supply chain. The procurement of materials and services is a very important issue in the successful and effective implementation of JIT. In this case, supplier relationship has become more critical in JIT production environment.This study is aimed at analyzing the existent practices of production process in the enterprises which have middle and large scale in Aydın from the point of view of the Just in Time Production System which is the one from the modern approaches. The questionnaire method has been carried to the managers in the forty-three enterprises. As a result, this study may improves that, by using JIT, cost of production can decreased and in front of this quality can increased.