İdari yargı kararlarının uygulanması
Aplication of administrative court decitions
- Tez No: 209969
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Demokratik bir toplumda idarenin kendini hukuk kurallarıyla baglı sayması, bu kuralların dısına çıktıgı zaman ise yaptırım ile karsılasması hukuk devleti anlayısının zorunlu bir unsuru ve aynı zamanda da dogal bir sonucudur. Hukuk devleti ilkesinin kabul edildigi bir siyasal sistemde devlet, yalnız hukuk kuralları koyarak bunlara bireyler tarafından uyulmasını beklemekle kalmaz, kendiside bu kurallara uymakla baglı sayar ve kendisi bu kurallara uyar ve uymadıgı takdirde de koymus oldugu hukuk kurallarına uymadıgını kendisine hatırlatacak denetim mekanizmalarını kurar. Hatta kurmus oldugu sistemlere görevlerini tarafsız ve bagımsız bir sekilde yürütebilmeleri amacıyla, basta Anayasa olmak üzere ve diger mevzuat hükümleriyle güvencelerde saglar. Devletin hukuka uygun olarak hareket edip etmediginin denetimini yapacak mekanizmalardan biride idari yargı denetimidir. Anayasamızın 2, 12, 125 ve 138. maddeleri ile 2577 sayılı dari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesinde devletin hukuka uygun davranmasının saglanması ile ilgili açık hükümler bulunmaktadır. Bu hükümler açıkça göstermektedir ki , yasama ve yürütme organları ile idarenin yargı kararlarının gereklerinin yerine getirilmesi zorunlulugu bulunmaktadır. Dolayısıyla teorik olarak da olsa idarenin yargı kararlarını yerine getirmekten kaçınmasının söz konusu olmaması gerekir. Diger bir anlatımla yargı kararları devletin tüm organlarını baglar. Bu nedenle devlet, yargı yerleri tarafından verilen yargı kararlarının geregini yerine getirmek için islemler tesis etmeli veya eylemlerde bulunmalıdır. Devletin yargı kararlarının yerine getirilip getirilmemesi konusunda takdir yetkisi de bulunmamaktadır. Çünkü idare bu konuda baglı yetki içinde bulunmaktadır. Çalısmamızda idarenin uymakla yükümlü oldugu ve uyulmaması halinde sorumluluk yaratan idari yargı kararlarına ana hatlarıyla deginildikten sonra bu kararlara uyulmaması halinde uygulamamanın yarattıgı sorunlar, sonuçları ve bu durumundan dolayı ortaya çıkan idarenin sorumlulugu doktrin ve yargı kararları ısıgında ele alınarak açıklanmaya çalısılmıstır. Dört bölüm olarak hazırlanan çalısmamızın birinci bölümünde idari yargı kararlarının türleri ve hukuki niteligi ana hatlarıyla açıklanmaya çalısılmıstır. kinci bölümde idari yargı yerlerince verilen ve idarenin uymakla yükümlü oldugu yargı kararlarının nasıl yerine getirilmesi gerektigi üzerinde durulmustur. Uyulması gereken bu kararlara idarelerce uyulmaması halleri üçüncü bölümde ele alınmıstır. Çalısmamızın son bölümünde ise idari yargı kararlarına uyulmaması halinde idarenin ve kararların gereklerini yerine getirmeyen kamu görevlisinin sorumlulugu ve kararlara uyulmasını saglamaya yönelik ne gibi düzenlemelerin yapılması gerektigi üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
In a democratic community, the notation of governance itself being bound to rules of law and imposition of sanctions when it goes out of these rules are indispensable elements of the state of law concept and natural consequences of it. In a political system in which state of law principle is adopted, state does not only lays down law rules and expects individuals to abide by the rules, but also notates itself to abide by these rules, conforms to these rules and sets supervision mechanisms to remind itself to comform to the rules of law laid down by itself in case it does not do it. Even, it provides assurances with the Constition first and other legal provisions, to the systems it has established so that they execute their functions equitable and independently. One of the mechanisms that will audit whether the state acts according to the law is the administrative law supervision. There are clear adjudications to ensure that state acts according to the law in 2, 12, 125 and 138. articles of our Constition and 28. article of Administrative Jurisdiction Procedure Law No. 2577. These adjudications clearly show that legislative and executive bodies and the administration are obliged to fulfill the requirements of the judicial decisions. Consequently, at least theoretically, abstention of the administration to fulfill the judicial decisions should not be in question. In other words, judicial decisions binds all bodies of the state. For this reason, state must establish procedures or carry out actions to fulfill the requirements of the judicial decisions adjudged by judicial bodies. State does not have discretionary authority whether or not to fulfill the judicial decsins. Because administration has limited authority in this subject. In our study, after briefly mentioning the administrative judicial decisions to which administrative bodies are obliged to comply and when not complied creates responsibility, it was tried to explain the problems caused by failure to comply with judicial decisions, the consequences of it and the responsibility of the administration in this case within the context of doctrine and judicial decisions. In the first section of our study consisting of four sections, it was tried to explain substantially the types of administrative judicial decisions and their legal characteristics. In the second section it is emphasized how the judicial decisions given by administrative jurisdictional bodies and the administration are obliged to comply, must be fulfilled. The conditions in which there are incompliances to these decisions which must be complied by the administration is discussed in the third section. In the last section of our study, the responsibility of the administration and state official not fulfilling the requirements of the decisions and what kind of rectifications must be carried out to ensure compliance are emphasized.