İdari yargı kararlarının uygulanması zorunluluğu ve bu kararların uygulanmamasına karşı öngörülen hukuksal önlemler
Obligation of execution of the administrative court decisions and the legal measures set forth for non-execution of these decisions
- Tez No: 250050
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Demokratik bir hukuk devletinin vazgeçilmez unsuru olan yargısal denetimin ayrılmaz parçası ve doğal sonucu, bu denetim sürecinde verilen her türlü kararın uygulanmasıdır. Bu bağlamda, ?idarenin yargısal denetimi? sürecinde verilen tüm kararların uygulanması noktasında en ufak bir duraksama bulunmaması gerekir. Ne var ki, pratikte, idarenin yargı kararlarını uygulamaması, sıkça yaşanan bir vakıa olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki, genelde yargı kararlarının, özelde ise idari yargı kararlarının uygulanmamasının, artık ciddi boyutlara ulaşan kronik bir ?sorun? haline geldiği ve bir an önce çözümlenmeyi beklediği görülmektedir.İşte, ?idari yargı kararlarının uygulanması zorunluluğu ve bu kararların uygulanmamasına karşı öngörülen hukuksal önlemler? başlıklı bu tez de, yargı konusundaki temel problemlerden biri olarak güncelliğini koruyan, ?idari yargı kararlarının uygulanmaması sorunu?ndan yola çıkarak hazırlanmış bulunmaktadır.Anılan sorunu, hukuksal temelleri ve sonuçları itibariyle, eleştirel bir gözle irdelemeyi ve soruna ilişkin çözüm önerileri getirmeyi amaçlayan ve iki bölümden oluşan tezin birinci bölümünde; ?idari yargı kararlarının çeşitleri? ortaya konulduktan sonra, ?genel olarak yargı kararlarının uygulanması zorunluluğu? kuralı ve bu kuralın istisnaları üzerinde durulmuş ve son olarak da, idari yargı kararlarının uygulanmasında esas alınması gereken ?genel ilkeler? ile uygulanması özellik arz eden ?idari yargı kararlarının uygulanma biçimleri? izah edilmiştir.Tezin ikinci bölümünde ise; idari yargı kararlarının ?uygulanmaması? anlamına gelen haller ile ?uygulanamaması? kapsamında değerlendirilen haller ele alındıktan sonra; ?idari yargı kararlarının uygulanmamasına karşı öngörülen hukuksal önlemler ve öneriler? çerçevesinde, öncelikle ?klasik önlemler? olarak tabir edilebilecek olan, mali, cezai, idari ve siyasi yaptırım mekanizmaları irdelenmiş ve nihayet, ?yeni önlem arayışları? bağlamında ise, karşılaştırmalı hukukun verilerinden de yararlanılarak, idari yargı kararlarının etkinliğinin arttırılmasına yönelik yenilikçi önlem önerilerinde bulunulmak suretiyle, yapılan yargısal denetimin kâğıt üzerinde kalmasını önleyebilecek hukuksal argümanlar, etraflıca analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Execution of all sorts of decisions made during the process of judicial control is an integral part of this control, which, in turn, is an essential element for a democratic constitutional state and its corollary. In this context, there should not be any hesitancy on executing the decisions made during the ?judicial control of administration? process. However, in practice, it is often the case that the decisions of the administrative courts are not executed by the administration. It is such that the adjudications in general, and the administrative adjudications in particular are not executed and this has became a serious chronic ?problem? which is expected to be solved as soon as possible.The present thesis titled ?obligation of execution of the administrative court decisions and the legal measures set forth for non-execution of these decisions? is prepared by considering ?the problem concerning the non-execution of administrative court decisions?, which is one of the main contemporary problems about jurisdiction.The thesis consists of two parts and aims at a critical examination of the above mentioned problem with respect to its legal grounds and consequences, and offers solutions for the problem. In the first chapter of the thesis, ?types of the decisions of administrative courts? are introduced, and then the rule of ?obligation of execution of the adjudications in general? and exceptions for this rule are emphasized. Lastly, ?general principles? which should be a basis for execution of administrative court decisions, and ?ways of executing administrative court decisions? which should be specifically executed are described.In the second chapter of the thesis; after discussing the cases which imply ?non-execution? of administrative court decisions and the cases which are evaluated within the scope of ?inapplicability? of administrative court decisions; the mechanisms of financial, penal, administrative and political sanctions which can be defined as ?classical measures? are examined within the framework of ?legal measures and suggestions set forth against the non-execution of administrative court decisions?. And finally, in the context of ?search for new measures?, with a recourse to the data from comparative law, legal arguments that can prevent judicial control remaining on paper are analyzed in depth by suggesting innovative measures for increasing the efficiency of decisions of the administrative courts.