İdari yargı kararlarının uygulanması
The enforcement of the decisions of administrative courts
- Tez No: 215659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, idarenin idari yargı kararlarının uygulanmamasından doğan sorumluluğu incelenmiştir. Yargı kararlarının uygulanması hukuk devleti ilkesinin doğal bir sonucu olduğundan, konu ağırlıklı olarak İdari Yarılama Usulü Kanunun 28.maddesi uyarınca idarenin sorumluluğu yönünden ele alınmıştır. İdarenin sorumluluğunun çerçevesinin belirlenebilmesi amacıyla, ilgili kamu görevlisinin hukuki sorumluluğu da bu bağlamda irdelenmiştir.Yetkili kamu görevlilerini yargı kararlarını yerine getirmeye zorlayacak hükümler mevcut olmasına karşın uygulamada sıkıntılar yaşanması nedeniyle konunun daha açık bir şekilde düzenlenmesi, kamu görevlilerine yönelik yaptırımların arttırılması ve kamu görevlilerine verilecek hizmet içi eğitimle idari yargı kararlarının uygulanmasında sıkıntı yaşanmayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, the liability of administration occured due to the absence of enforcement of the decisions of administrative courts was examied. The enforcement of the writs is a natural outcome of the principle of law, hence the subject was mostly dealt with relating to 28 th issue of Administrative Judgement Procedure Act of administration. The legal responsibilty of civil servant is discussed accordingly by aiming to define the frame of the liability of administration.Since there have been difficulties in enforcement of the decisions in spite of the presence of the principles forcing the civil servants to enforce them, by arranging the subject more clearly, by increasing the punishments towards the civil servants and by the interior education of the civil servants no problems will be observed in enforcement of the decisions of administrative courts.