Yongalevha endüstrisinde optimum ürün bileşimi ve hammadde karışımının doğrusal programlama tekniği ile modellenmesi ve bir işletme uygulaması
Modelling the optimum product mix and blending in particleboard industry with linear programming technique and a firm application
  1. Tez No: 62243
  2. Yazar: SELMAN KARAYILMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL BALABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET YONQALEVHA ENDÜSTRİSİNDE OPTİMUM ÜRÜN BİLEŞİMİ VE HAMMADDE KARIŞIMININ DO?RUSAL PROGRAMLAMA TEKNİ?İ İLE MODELLENMESİ VE BİR İŞLETME UYGULAMASI İşletme fonksiyonlarının en önemlisi ve bir işletmenin temel üç faaliyetinden birisi olan üretim, ülke ekonomisinin yaşayabilmesi ve gelişmesi açısından hayati bir önem taşır. İşletmenin başarı ölçülerinin esası da üretim ve üretim faaliyetleri ile ilgilidir. Çünkü, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi için eldeki kaynaklarını yüksek üretkenlik ile kullanılabilir bir mamul haline getirmesi gerekmektedir. Uygulamada, bunun hayata geçirilebilmesi düzgün üretim plânlarının hazırlanması ile mümkün olur. Üretim plânlaması, istenilen üretim miktarının, istenilen özellikte ve zamanda üretilmesini sağlamak için yapılan çalışmalara denir.Üretim plânlama- sında çeşitli analitik modellerden faydanılmaktadır. Bunların başlıcaları: Maliyet Analizi, Doğrusal Programlama, Bekleme Hattı ve Kuyruk Modeli, Simülasyon Modelleri, Şebeke Plânlama Modelleri, İstatistik Analiz, Şematik ve Grafik Modellerdir. Üretim plânlamada en yaygın kullanılan tekniklerden birisi doğrusal programlamadır. Doğrusal programlama, işletme kaynaklarının optimal kullanımı- nın gerçekleştirilmesinde ve yönetim faaliyetlerinin etkinliğinin geliştirilmesinde yararlanılan matematiksel bir yöntemdir. Bu yüzden, doğrusal programlamanın işletme ve endüstriyel problemlere uygulanmasın da problemin matematik formül olarak ifade edilmesi gerekir. Üretim plânlamada kullanılan doğrusal programlama modelleri statik ve dinamik modeller olmak üzere iki gruba ayrılır. Statik modellerde talebin zaman içinde değişmediği, dinamik modellerde ise talebin zaman içinde farklılaştığı kabul edilir. Dinamik haldeki ürün bileşimi modellerinin amacı, sınırlı kaynakları kullanarak herbir üründen ne miktarda üretileceğine karar vermektir. Statik haldeki karışım modelleri, istenilen spesifikasyonlara sahip, ürünlerin imali için, çok sayıdaki hammaddenin karıştırılmasının gerektiği üretim sistemleri için geçerlidir. Bu modellerde amaç, ürün özelliklerine cevap veren ve en küçük maliyetle üretim işlemini gerçekleştiren malzeme karışımlarını belirlemektir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, yongalevha endüstrisinde optimum kaynak kullanımını sağlamak bakımından örnek bir model oluşturmak ve daha düzgün üretim planlarının nasıl oluşturulabileceğinin belirlenmesine doğrusal programlama tekniğinden yararlanılarak karar vermektir. XBu çalışmada, doğrusal programlama tekniğinden yararlanılarak yongalevha endüstrisi alanında faaliyet gösteren bir işletmede, ürün bileşimi ve hammadde karışımını optimize etmeyi amaçlayan modeller geliştirilmiştir. Modeller, Industrial Lındo paket programında 0zülmüş, çözüm sonuçlan tablolar ve grafikler şeklinde gösterilmiştir. Ürün bileşimi ile işletmenin bir sonraki döneme ait optimum üretim, satış ve stok miktarları belirlenmiştir. Hammadde karışımı modelleri ile işletmede üretimi yapılan çeşitli kalınlıktaki yongalevhalar için optimum hammadde miktarları tesbit edilmiştir. Daha sonra, bu iki modelin çözüm sonuçlarından hareketle, işletmenin gelecek dönemlerdeki hammadde ihtiyaçlarının hesaplamaları yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY MODELLING THE OPTIMUM PRODUCT MIX AND BLENDING IN PARTICLEBOARD INDUSTRY WITH LINEAR PROGRAMMING TECHNIQUE AND A FIRM APPLICATION Production which is the most important business functions and one of the basic three activities for a business, has a vital importance for economic development of a country. Succes criteria of a business are intimately linked with production and production activities. Because, for a business to survive it is important that it use its resources at a maxsimum efficiency level to manufacture a usable product. In application, to put this concept into practice is possible only by preparing suitable production plans. Production planning is considered to be the efforts to manufacture the desired product on time, in the desired amounts and quality various analytical models are used in production planning. Some of these are: Cost Analysis, Linear Programming, Waiting Line and Queuenig Models, Simulation Models, Network Models, Statistic Analysis, Graphic Models. The model used in the production planning are divided into two groups: Static and dynamic models. In static models, the demand is accepted to be constant, whereas it is accepted to change by time in dynamic models. The objective of the product mix model in dynamic form is to decide the amount of production of each product by using limited resources. Blending models in static form are formed for production operations in which so many raw materials are needed to be blended in order to manufacture products that have the desired spesifications. The objective in these models is to find out the material mix which satisfies the product spesifications and has the lowest cost for production operation. The objective of this study is to generate models that optimize product mix and blending using linear programming in a business that functions in particleboard industry. The models were solved using Industrial Lindo and the results were obtained both in tabular and graphical form. Product mix, optimum production levels for the next term, sales, and stocks were determined using blending models, optimal amount of raw material for particleboard of varying widths were determined. Finally, using the solutions of the two models, raw material requirement for the business were determined. xn