Anglikan Kilisesi'nin yapısı
The structure of Anglikan Church
  1. Tez No: 209978
  2. Yazar: SEMRA AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hıristiyanlık'ın bir mezhebi olan Anglikan Kilisesi ngiltere'nin resmi kilisesidir. Kilise XVI. yüzyıldan sonra reformla Roma'dan yönetim, inanç ve ibadet yönleriyle ayrılmıstır. Anglikan kilisesi kendisini hem reforme olmus hem de Katolik bir kilise olarak görmekte, doktrin açısından Protestanlarla Katolikler arasında adeta köprü görevi görmektedir. Kilisenin önemli özelliklerinden birisi de monarsinin bası kilisenin de yöneticisi olmakta ve dua kitaplarında yer alan her hangi bir unsur meclisin onayı olmadan degistirilememektedir. Anglikan Kilise'si XVIII. yüzyıllın ortalarından itibaren yapılan misyonerlik faaliyetleriyle dünyanın hemen her yerinde teskilatlanacak derecede yayılmıs bu anlamda milli kilise formundan çıkmıstır. ?Anglikan Komünyon? dünyadaki Anglikan kiliseleri için önemli ve birlestirici bir unsur teskil etmektedir. Canterbury Baspiskoposlugu ruhani önderliginde bir araya gelen Anglikanlar güncel meselelere duyarlı olarak birlikte hareket etmektedirler. Kilisenin tarihi, teskilat yapısı, doktrini ve özellikleri, güncel konulara bakısı, Anglikan Birligi, diger kiliselerle olan iliskileri ve dünyaya yayıldıgı ülkelerdeki konumu kiliseyi ön planda tutan önemli konulardır. Kilise Türkiye'de de genellikle ngilizce konusan hıristiyanlara hizmet veren Anglikan Kilisesi diger ülkelerdeki yapılanmasına göre daha küçük çapta teskilatlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Anglican Church that is o the sects of Christianity is the official Church of England. The church is differed from Rome with the reform about executive, belief and prayer after XVI Century. Anglican Church sees itself both as a reformed church and a catholic church. Also the church liked a bridge between Protestants and Catholics according to doctrine. The essential characteristics of the church are being is for the monarch as being the head of the church. Also any element in the prayer books can?t be changed without the approval of the council. Anglican Church spread all over the world with the activities of being a missionary since in the middle of the XVIII century. Therefore it was given up a national church. ?Anglican Commission ?is an important and a consolidative fact for other Anglican Churches. Anglicans come together with the ethereal leadership of Canterbury Archbishop and they act together paying attention to current jobs. The church keep its importance with its history, structure of organization, its doctrine and features, its aspect to current issues, Anglican Union, its relations with other churches and its position in countries that it spread. The church is less in Turkey organized than the other countries in Turkey which service to Anglican Church that speaking English Christians