1980 sonrası Türkiye'de konsolide bütçe transfer harcamalarının bütçe açıkları üzerindeki etkisi
Development of the transfer expenditures taking part in the consolidated budget and its influences upon the budget deficits in Turkey
  1. Tez No: 209992
  2. Yazar: EMİN DEDEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. M. ALİ ÖZBUDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya ekonomik konjonktürü paralelinde yasanan gelismeler, iktisadi mali literatürde devletin ekonomiye müdahalesi dolayısıyla kamu harcamalarının kapsamı ve boyutu konularında farklı yaklasımların ortaya çıkmasına sebep olmustur. 1929 dünya ekonomik buhranına kadar ekonomiye devlet müdahalesinin mümkün oldugu kadar düsük düzeyde olması görüsü hakimken, 1929 bunalımından sonra Devletin Ekonomiye Müdahalesinin denge ve istikrar için sart oldugu görüsü agırlık kazanmıstır. kinci Dünya Savasından sonra ortaya çıkan ?Sosyal Refah Devleti? fikrinin gelismesi, bununla ilgili harcamaların kamusal kuruluslar tarafından yapılmasını zorunlu hale getirmistir. Sonuçta ekonomik olarak hiçbir karsılıgı olmayan transfer ödenekleri tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de giderek önem kazanmıstır. Türkiye'de 80'lerin neo-liberal politikaları ile birlikte 90'ların ortalarına kadar kamu harcamalarında gerileme dönemi baslamıstır. Bu gerileme ile bir yandan devletin yatırımları, diger yandan da cari harcamaları erimistir. Harcama türleri arasında artıs gösteren hep faiz harcamaları olmus ve harcamalarındaki bu artıs yatırım ve sosyal harcamalar azaltılarak tölere edilmeye çalısılmıstır. Böylece devlet en temel gereksinimler olan saglık, egim ve sosyal güvenlik hizmetlerini yerine getiremez duruma gelmistir. Gelismekte olan bir ülke olarak Türkiye'de transfer harcamaları içerisinde özellikle borç faiz ödemleri önemli boyutlara ulasmıstır. 1980 sonrası ülkemiz kalkınma amacıyla bütçe harcamalarını bütçe gelirlerinden fazla tutmustur. Bu durum sonucunda olusan bütçe açıkları ise yogun dıs borçlanma yolu ile kapatılmaya çalısılmıstır. Alınan borçlar etkin bir sekilde kullanılamamıs ve borç geri ödemelerinde sorunlarla karsılasılmıstır. Sonuçta transfer harcamalarının gelir dagılımında adaleti saglama basta olmak üzere kendisinden beklenen misyonunu yıllar itibari ile giderek kaybetmis ve maalesef bütçemiz büyük bölümü faiz ödemlerine aktarılan bir transfer bütçesi haline gelmistir.
Özet (Çeviri)
Developments experienced in line with the conditions of the world economy have led to the intervention of the state in economy in economic and financial terms and, consequently, different approaches to the range and extent of the public expenditure. Although, until the 1929 world economic crisis, the idea that the state intervention in economy should be kept at minimum as much as possible had been dominant, after the 1929 crisis the opinion that the state intervention in economy is essential for balance and stability gathered momentum. The growth of the idea of ?the Social Welfare State? which appeared after the Second World War made it imperative to meet the expenditures related to this by public institutions. Therefore, transfer allocations which had no economic equivalent gained importance in our country as have they in all world countries. With the neo-liberal policies in Turkey in the 1980s, public expenditure began to decline until the mid 1990?s. This decline affected both the state?s investments and current expenditures. What always increased among spending types was interest expenditure and this increase in spending was tried to be tolerated by decreasing investment and social spending. Thus, the state had difficulty implementing such basic functions as health, education and social security services. As an emerging country, interest repayments of borrowings became increasingly important among transfer expenditures in Turkey. After 1980, our country aimed at more budget expenditures than budget incomes giving more importance to development. And budget deficits resulting from this tried to be met by intense foreign borrowings. However, the borrowings obtained could not be used effectively and problems occurred in borrowing repayments. In conclusion, transfer expenditures do not any longer carry out their missions expected from them such as securing justice in income distribution and unfortunately our budget has turned into a transfer budget most of which is transferred to borrowing repayments.