Kur'an'da inabe kavramı
The concept of inabe in Koran
  1. Tez No: 209993
  2. Yazar: MÜYESSER ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kur'an insanları Allah'ın yoluna iletmek için gönderilmis son kitaptır. Bu baglamda Kur'an'da insanların Allah'a yönelisini ifade etmek için kullanılan inabe kavramı çalısmamızın konusu olmustur. Birinci bölümde Kur'an'da, inabe kavramı ile ilgili olan diger kavram ve kelimeler açıklanmıstır. kinci Bölümde, Kur'an'da inabe kavramını yeri incelenmistir. nabe Kur'an'da on sekiz ayette geçmektedir. Bu ayetlerde insanın Allah'a yönelmesi emredilmekte, basta peygamberler olmak üzere Allah'a yönelenlerin yoluna uyulması istenmektedir. Allah'ın ayetlerinden ögüt alabilmek ve hidayete erebilmek için inabe sart kosulmaktadır. Üçüncü Bölümde ise inabenin tasavvuf ilmindeki yeri açıklanmıs ve bu kavramla ilgili olarak yapılan degerlendirmelere deginilmistir
Özet (Çeviri)
The Koran is the last book which was sent to conduct people to the way of Allah. The concept of INABE explains and orders all people the unique and sacred way. INABE, orders all people to orientate towards Allah. So, this concept is the basic and essence of all our studies. In the first chapter, the concept of INABE and other concepts and words relative to it are tried to explain. In the second chapter, the place of INABE concept is studied. The word and INABE concept is professed in the eighteen verses of The Koran. These verses order all people to orientate towords Allah. Firstly and principally all these divine and sacred verses were sent to all prophets. It?s expressed that INABE is indispensable for all people and prophets for getting into the way of Allah and receiving advice from the verses of The Koran and reaching eternal and divine happines. In the third chapter, the importance and place of INABE in the mysticism and mystic sciences was studied and given some important explanations and appreciation.