Satış gelirlerinin bütçelenmesinde uygulanacak teknikler ve sürdürülebilir uygulama modeli
Used techniques in estimation sales revenues and an exercise of sustainable sales budget model
  1. Tez No: 210001
  2. Yazar: SEMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalısmasının konusu, isletme bütçelerinin temelini olusturan satıs bütçesinin hazırlanabilmesi için satıs gelirlerinin tahmin edilmesinde kullanılan tekniklerin açıklanmasıdır. Çalısmanın amacı ise; söz konusu olan tahmin tekniklerinin bir sektörel uygulama süreci ile satıs bütçesine dönüstürülmesidir. Çalısmada; kalitatif (yargısal) ve kantitatif (sayısal) satıs tahmin tekniklerinden hangisi / hangilerinin tercih edileceginin satıs gücü, pazar payı ve piyasa kosullarına göre; yöneticilerin alacakları kararlara baglı olarak degisebilecegi ifade edilmeye çalısılmıs, bu faktörlerle birlikte; geçmis verilerden hareketle gelecege dair öngörülerde bulunarak bütçenin sürekli dinamize edilmesi gerekliligi vurgulanmıstır. Bes bölümden olusan çalısmanın ikinci bölümünde; isletme bütçe sistemi kavramları ile satıs tahmininde kullanılan kavramlara yer verilmis, üçüncü bölümde; satıs tahmin teknikleri; kalitatif ve kantitatif teknikler baslıkları altında incelenmistir. Dördüncü bölümde; satıs bütçeleme süreci, satıs bütçesinin düzenlenmesi, kontrolü ve sapma analizleri açıklanmaya çalısılmıs, besinci bölümde sektörel sürdürülebilir bir satıs bütçesi uygulamasına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
This study is about techniques that are used in estimating sales revenues which is needed to prepare sales budget; the basis of the budget of the business. Target of this study is to transform those forecasting techniques to sales budget in the process of a sector-specific exercise. In the study, it is explained that both managers?s decisions and sales power, market share and market conditions may affect which of the qualitative and quantitative sales forecasting techniques will be preferred. Beside those factors, the importance of keeping the budget dynamic is emphasized which is provided by predicting future by evaluating past data. This study contains five chapters. In second chapter; concepts of business budget system and concepts used in sales estimations, in third chapter; sales forecasting techniques are analysed under the headings of qualitative and quantitative forecasting techniques, in fourth chapter; the process of budget estimation, preparing sales budget, controlling budget and deviation analysis, in the fifth chapter; an exercise of sustainable sector-specific sales budget, are mentioned.