Ceza hukukunda çocuk kavramı ve cezai sorumluluğunun belirlenmesinde kriterler
Child's concept in the criminal law, and determination of the criteria of criminal liability, and responsibility of the child thesis summary
  1. Tez No: 210000
  2. Yazar: HAYATİ YELESDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tezde, ceza hukukunun sujesi olan insanın, bedenen ve ruhen gelisme döneminin yogun olarak yasandıgı çocukluk dönemi incelenmesi amaçlanmıstır. Öncelikle çocuk kavramının tanımlanması üzerinde durulmus, çocuga verilen deger ile çocugun toplum içerisindeki konumu tarihsel süreçte incelenmis, çocugun toplum tarafından uyulması gereken kurallara aykırı hareket etmesi halinde uygulanan yaptırımlardaki degisim süreci de bu kapsamda irdelenmistir. Tezde daha sonra mukayeseli hukukta çocugun durumu incelenmis, uluslar arası sözlesmeler ile getirilen ilkeler belirlenmistir. Türk Hukuk Sisteminde çocuklara bakıstaki gelisim süreci irdelenmis, yargılama süresine hakim olan ilkeler ile bu ilkelerin hukukumuzdaki yansımaları üzerinde durulmustur. 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile 2253 sayılı Kanunun öngördügü hükümler incelendikten sonra 2005 yılında yürürlüge giren 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununun çocuk yargılaması ile ilgili getirdigi düzenlemeler ile getirilen yeni müesseselerin çocuk yargılaması ve tedbir hukuku açısından yeterli olup olmadıgı incelenmistir. Ayrıca adli kontrol, uzlasma ve denetimli serbestlik gibi çocuk hukukunda yeni olan kurumların niteligi irdelenmistir. Çocuk yargılamasında yargı dısı çözüm yollarının etkin olarak kullanılması açısından yürürlükte bulunan düzenlemelerin ve uygulanacak tedbirlerin niteligi üzerinde de durulmustur.
Özet (Çeviri)
In the thesis the factors of the criminal law, and the development period of human?s physically, spiritually, and the research period has been intended of development of the childhood period. First of all it?s been intended and focused on the description and the concept of child?s, the value given to the child, and the situation of the child in the society has been reviewed in the historical period, it?s studied about the sanction and reaction if the child acted to the contrary of the rules has been pointed out by the society that needs the child to obey it. Later in the thesis with the comparable law the child situation has been studied out, and pinpointed the principals in according to the international agreements. It has been studied out the development period of the child In Turkish Justice system, and the principal of the trails period, and its reflection to our justice system. In according the Turkish panel code of 765 and 2253 and its provisions has been reviewed, the act of 5237 that has become a law in the year 2005, and also in according to the Turkish criminal Justice, and in according the law of 5395 Children protection law, Childs trails, precaution law, with the new regulations Childs trails with the new institutions and if their effort is an adequate or not has been reviewed. In addition, about judicial control, reconciliation has been surveyed whether they are adequate. In addition, judicial inspection, expertise, controlled latitude; new institutions about the Childs law and their quality issues have been studied. It has been studied about to use another solutions without judicial trails of children that may be more effective, and measures practical application.