Avrupa Birliği'ne giriş sürecinin Türkiye serbest bölgeleri üzerine etkisi
The effects of accession process to European Union on Turkish duty free zones
  1. Tez No: 210012
  2. Yazar: BERİL ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hazırlamıs oldugum çalısmada serbest bölge olgusu, tarihsel gelisimi ve teorik yapısı baglamında incelenmis ve dünyadaki gelisme seyri ülke örnekleriyle açıklanmıstır. Daha sonra serbest bölgelerin Türkiye'deki gelisimi tarihsel olarak incelenmis ve serbest bölgelerin kurulmasını gerektiren dönem kosulları ortaya konulmustur. Su anda Türkiye'de bulunan serbest bölgeler detaylı olarak incelendikten sonra elde edilen veriler ısıgında serbest bölgelerin kurulus amaçları dogrultusunda beklenilen etkiyi yaratıp yaratmadıgı incelenmistir. Diger bir bölümde ise Avrupa Birligi'ne giris sürecinin Türkiye serbest bölgeleri uygulaması üzerinde yaratacagı muhtemel degisiklikler incelenmistir. Kurulus amaçları farklı olan Avrupa Birligi ülkeleri serbest bölgelerinde uygulanan tesvikler ülkeler bazında açıklanmıs olup kanuni uyum süreci içinde Türkiye'nin yapması gereken degisiklikler açıklanmaya çalısılmıstır. Avrupa Birligi Komisyonu 1985 yılında çıkarılan Serbest Bölgeler Kanunu'nun Avrupa Birligi Gümrük Kodu'na uyumlastırılması için çalısmalara devam edilmesi konusunu ilerleme raporlarında sürekli belirtilmektedir. Türkiye'de bu bölgelerde yaklasık 44.500 kisinin istihdam edildigi ve toplam dıs ticaret hacminin yaklasık %10'unun serbest bölgelerden yapıldıgı göz önüne alınırsa gerekli uyumun en kısa sürede gerçeklestirilmesi bu bölgelerde yatırım yapan veya yapabilecek firmalar için de önemlidir. Deneyimler ısıgında serbest bölgelerdeki mevcut durumun uzun süre sürdürülebilmesinin mümkün olmadıgı görülmektedir. Dolayısıyla bu bölgelerin ulusal ekonomiye saglayacakları katkılar açısından yasal düzenlemelerin en kısa süre içinde yapılması önemlidir
Özet (Çeviri)
On the study that I prepaired, I tried to present the historical development and theoretical framework to analyze the phenomenon of the duty free zones. Also development period of them on all over the world with exampling some countries are mentioned. And then I examined the development of duty free zones in Turkey on historical way with exampling the needs of establishing free zones. Existing free zones in Turkey are examined carefully and tried to find out if they realized the effects which were mentioned at the time of duty free zones were establishing. On the other part, on the entrance process to European Uniıon, possible difference effects of Turkish duty free zones has been examined. Both intencives on Turkish duty free zones and different European Union country?s duty free zones are mentioned and it has been shown what kind of amendments Turkey has to do to adapdate his laws to European Union laws on this matter. Since 2000, on the development reports of Turkey, it is taking part that in a short time period Turkey has to amend his regulations which will be harmonious with European custom code. If we take into consideration that 44.500 people are working on these zones in Turkey and %10 of foreign trade volume is made here, it is very important that harmonizing regulational operations in a very short while has a big importance for the companies who are taking part on these regions and for the potential customers that can take part on duty free zones. From the previous experiences it is clear that situations on existing duty free zones can not go for longer. That is why because of the advantages which will be provided from the zones, legal regulations has to be done as soon as possible.