Çok değişkenli istatistik tekniklerle ab pazarının bölümlendirilmesi
Eu market segmentation with multivariate statistical analysis
- Tez No: 210013
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHAMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Küresellesmenin etkisi altında tüm dünyada rekabet siddetlenmekte ve uluslararası pazarlama önem kazanmaktadır. Bir isletmenin kaynaklarını en iyi kullanabilecegi sekilde etkili sonuçlar elde edebilmesi için dogru pazarlar seçmesi ve stratejik pazarlama kurallarına uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir. Bu çalısmada Avrupa Birligi ülkeleri ve Türkiye'nin Avrupa'daki olası yerini göz önünde tutan, makro çerçevede pazar bölümlendirmesi yapılmıstır. Bu bölümlendirme, ?Ekonomik Dinamikler?, ?Sektörel Dinamikler?, ?Demografik Dinamikler?, ?Kültürel, Sosyal Psikolojik, Politik ve Ekolojik Dinamikler?, ?Teknolojik Dinamikler? ve tüm bunların bir arada tutuldugu ?Genel? kategorilerinde her biri için ayrı ayrı gerçeklestirilmistir. Çalısmada Çok Degiskenli statistikî Teknikler göz önünde tutularak; ana bulgular Kümeleme Analizi ve Çok Boyutlu Ölçekleme Analizi ile elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In all over the world, competition is getting harder reason by the effect of globalization and international marketing becoming important. It is expected that an enterprise should use it?s sources in the most efficient way. To make this happen, an enterprise should select correct markets and behave according to the strategic marketing rules. In this thesis, at macro framework market segmentation is done for European Union countries and Turkey. This segmentation separated into ?Economical Dynamics?, ?Sectoral Dynamics?, ?Demographical Dynamics?, ?Cultural Social Psychological Political Ecological Dynamics?, ?Technological Dynamics? and ?The General? one that keeps all the sections together. By considering all multivariate statistics techniques, main indications are gained with Cluster Analysis and Multidimensional Scaling.