Müzik sanatında biçim ve yorumlama
Structure and interpretation in music art
  1. Tez No: 210017
  2. Yazar: OYTUN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. ZÖHRAP ADIGÜZELZADE
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, müzik sanatında biçim anlayışının ya da yapıya yönelik düşünce tarzının ve bu doğrultuda gerçekleştirilecek olan yorum sanatının üzerinde durur. Önce edebiyat sanatındaki biçimcilerden bahsedilerek, biçimin ve yapının tanımı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Edebiyatta ?organik birlik? olarak bilinen, müzikte karşılığı ?bütünsellik? olan yaklaşımın tanımı yapıldıktan sonra, bu bakış açısının müzisyenler üzerindeki etkileri ve doğurabileceği sonuçlar değerlendirilmiştir. Biçim sorgulanmadan kişisel duygularla ortaya konan anlayışın yorumlamayı ne şekilde etkilediği, Orta Avrupa Ekolü piyano edebiyatından seçilen eserlerin analizleriyle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This treatise investigates the formal or the structurel approach and the art of interpretation that results from those approaches. Firstly, mentioning the writers who adopt the form in literature, the definitions of form and structure in detail are mentioned. Giving the definition of the approach that is known as ?organic unity? in literature, known as ?wholeness? in music, the effects of this approach on musicians and the possible outcomes are evaluated. How the approach that is done by personal feelings affect the interpretation without taking into account the structure is tried to be explained through analyzing the pieces from the art of piano in Middle European Trend