Ticaret işleri tellallının ücret alacağı
  1. Tez No: 21002
  2. Yazar: DİLEK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKAR ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bir akidte taraf olacak kimseler birbirini bulmakta ve anlaşmakta güçlük çekebilirler. Ayrı mahallerde bulunmak, birbirini tanımamak, karşı tarafın lisanına vakıf bulunmamak, vakti olmamak gibi çeşitli sebepler yüzünden bir araya gelemeyen şahısları yaklaştırmak, bunları uzlaştırmak ve bunu meslek edinmek, ticaret işleri tellâlının genel bir tanımını oluşturur. Araştırmamda tellâllığı üç bölüm halinde inceledim. Birinci bölümde genel olarak tellâllığı ve unsurlarını ele aldım. Daha sonra tellâllığın türk hukukundaki yerini, türlerini ve benzer müesseselerini inceledim. İkinci bölümde asıl konumu oluşturan ticaret işleri tellâlının tanımını, şartlarını ve özelliklerini açıkladım. Bunların yanında ticaret işleri tellâlının borçlarını vehaklarını da ele aldım. Üçüncü bölümde ise ticaret işleri tellâlının ücret alacağı üzerinde ayrıntılı olarak durdum. Bu bölümde tel lâlın ücret talep etme hakkının dogması ve bu hakkın düş mesi ile ücret talep hakkının zamanaşımına uğramasını in celedim. Ücretin borçlusunun tespitini ve ücretin miktarı nın belirlenmesini de tetkik ettim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a treaty, the counterparts may encounter some dif ficulties in terms of finding each other and having an ag reement. The qualifications of a trade broker will he to make peaple negotiate who are not able to meet each other for same reasons such as being in diffirent settlements, not knowing each other, not knowing the language of the opponents and not having enough time. In this study, the brokerage is examined in three chapters. In the first chapter, in general, the components and the brokerage have been discussed. Later, the place of brokerage in Turkish Law, its types and similar insti tutions are studied.The second chapter is concerned with the major sub ject matter of this thesis which involves the definition of the trade broker, its conditions and properties. In addition to these, the debts and rights of the trade bro ker is also hadled in this chapter. As for the third chapter, the procedure that the trade broker deserves in return for e fee or commission is stressed in detail. Meanwhile, the circumstances for fee demand and the loss of this right, relatively period of limitation for the fee demand is searched. This chapter also covers how to determine the loanowner and the amount of the fee.