İşletmelerin nakit yönetiminde bir araç olarak nakit bütçeleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 21003
  2. Yazar: SALİM ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Son yıllarda ülke ekonomisindeki hızlı değişim, paranın arz ve tale bindeki dengeyi bozarak enflasyona yol açmış ve bu gelişine paranın maliye tini arttırmıştır. Kredi maliyetlerindeki yükselme işletmeleri daha fazla özkaynaklarla çalışmaya yöneltmiştir. Cari nakit açıklarını kapatabilmek ve f inansal yükümlülüklerini yerine getirebilmek için gereksinim duyulan naki- ti istenildiği zaman, istenilen miktarda ve uygun koşullarda bulmakta güç lüklerle karşılaşılmaktadır. Nakit sıkıntısı çeken işletmelerin varlığının yanında, cari nakit kalanı fazlası olup da bunu optimal olarak değerlendir mek isteyen işletmelerin oluşu nakit yönetiminin başka bir boyutunu ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde yüzde yüzlere ulaşan kredi maliyetlerini karşılayabilmek için daha büyük oranlarda kâr sağlamanın güçlüğünün yanında, atıl kalabi lecek fonlar için alternatif yatırım araçlarının varlığı ve bu araçların getirilerinin yüksek oluşu işletmelerin nakitin yönetimiyle daha ciddi şe kilde ilgilenmelerine neden olmuştur. Bu çalışmada, nakit yönetiminin bir bütün olarak ortaya konması amaç lanmıştır. Bu amaçla (E) A.Ş.'nin 1991 faaliyet yılı nakit yönetimi açısın dan incelenmiş ve 1992 yılı için de yeni satış ve nakit bütçeleri oluşturul muştur. 1991 yılı için işletmede kullanılmayan ancak faaliyetlerin daha açık ve net olarak ortaya konulabilmesi amacıyla bir dizi tablo hazırlanmıştır. Analiz sonuçlarına bağlı olarak, işletmenin kârlılık ve işletme yaşamını sürekli kılabilme amaçlarına ulaşabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, rapid changes in the economy, running the equilib rium between money supply and demand, caused inflation rate increase. There fore, cost of money rose high. So administrators had to use more equity capital. There are a lot difficulties in the securing cash requived to settle effective cash deficits and to carry out financial liabilities of the companies, in the other hand, there are also companies that have excess cash position to invest. Today, administrators should pay more attention the cash management. Because it is necessory to get profit to meet cost of credit that reched to 100 percent and it is difficult. Moreover, there are very much alternati ves investment field to make profitable use of idle money. In this study, object is to bring up cash management as a whole. With this goal, operation results of 1991 of the (E) company have been studied and prepared sales and cash budget for year of 1992. In order to understand well and analise of operation results, in has been prepared a serial of tables and proposed depend upon these tables.