Simsarlık sözleşmesi
Brokerage agreement
- Tez No: 837092
- Danışmanlar: PROF. DR. MERTOL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Simsar, iş sahibi ile üçüncü kişi arasında asıl sözleşmenin gerçekleşmesine imkân sağlayan ve asıl sözleşmenin kurulması anında ücrete hak kazanan kimsedir. İş sahibi ile simsar arasında yapılan simsarlık sözleşmesi ise; İsviçre Borçlar Kanunundan alınmış olup, 818 Sayılı Borçlar Kanununa geçmiştir. Müteakiben; 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunun 520 ile 525 maddeleri arasında yer bulmuştur. Ticari işler tellallığı (simsarlığı) ise; yürüklükten kalkmış olan 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanunun 110 ile 115 maddeleri arasında düzenlenmesine rağmen 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununda ticari işler tellallığı (simsarlığı) hükümlerine yer verilmemiştir. Tezin birinci bölümünde; genel olarak simsarlık kavramının ortaya çıktığı tarihi süreç, simsarlık kavramı, simsarlık türleri ve simsarlık sözleşmesinin hukuki çerçevesi incelenmiştir. Simsarlık sözleşmesinin hukuki çerçevesi ele alınırken; tek tarafa borç yükleyen, tam iki tarafa borç yükleyen ve eksik iki tarafa borç yükleyen sözleşme görüşlerine yer verilmiştir. Yine tezin birinci bölümünde; simsarlık sözleşmesinin, hizmet sözleşmesi, pazarlamacılık sözleşmesi, istisna (eser) sözleşmesi, acente sözleşmesi ve vekalet sözleşmesi ile karşılaştırması yapılmıştır. Türk Borçlar Kanunu'nun 520/2 maddesindeki“ Simsarlık sözleşmesine, kural olarak vekâlete ilişkin hükümler uygulanır”düzenlemesine istinaden özellikle simsarlık sözleşmesi ile vekâlet sözleşmesi ve vekâlet ilişkisi üzerinde durulmuştur. Simsarlık sözleşmesindeki şekil serbestliği çerçevesinde yasal hükümler ele alınarak sözleşmenin şekil yönünden istisnaları incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde; simsarlık sözleşmesinin tarafları olan iş sahibi ve simsarın birbirlerine karşı olan borç ve yükümlülükleri incelenmiştir. Bu bölümde; iş sahibinin, simsara ödemekle yükümlü olduğu simsarlık ücreti üzerinde durulmuştur. Ayrıca, simsarın ücrete hangi hallerde hak kazanıp kazanamadığına irdelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; simsarlık sözleşmesinin sona erme sebepleri ve sona ermenin hüküm ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The broker is the person who enables the realization of the main contract between the business owner and the third party and who is entitled to a fee at the time of the establishment of the main contract. The brokerage agreement made between the business owner and the broker; It was taken from the Swiss Code of Obligations and transferred to the Code of Obligations No. 818. Subsequently; It is located between Articles 520 and 525 of the Turkish Code of Obligations No. 6098, which came into force on July 1, 2012. Commercial affairs brokering; Although it is regulated in articles 110 to 115 of the repealed Turkish Commercial Code No. 6762, commercial brokerage provisions are not included in the Turkish Commercial Code No. 6102, which came into force on July 1, 2012. In the first part of the thesis; In general, the historical process in which the concept of brokerage emerged, the concept of brokerage, types of brokerage and the legal framework of the brokerage contract were examined. While discussing the legal framework of the brokerage agreement; Contract views that impose a debt on one party, fully impose a debt on two parties, and incompletely impose a debt on two parties are included. Again in the first part of the thesis; A comparison of the brokerage contract with the service contract, marketing contract, exception (work) contract, agency contract and power of attorney contract was made. Based on the regulation in Article 520/2 of the Turkish Code of Obligations No. 6098,“As a rule, the provisions regarding the power of attorney apply to the brokerage contract”, the relationship between the brokerage contract and the power of attorney contract and agency has been particularly emphasized. Within the framework of the freedom of form in the brokerage contract, the legal provisions were discussed and the exceptions to the contract in terms of form were examined. In the second part of the thesis; The debts and obligations of the business owner and the broker, who are the parties to the brokerage agreement, towards each other were examined. In this chapter; The brokerage fee that the business owner is obliged to pay to the broker is emphasized. In addition, the situations in which the broker is entitled to the fee or not is examined. In the third part of the thesis; The reasons for termination of the brokerage agreement and the provisions and consequences of termination were examined.