Türk iş hukukunda ve mukayeseli hukukta fesih hakkının sınırlandırılması
The restrictions of the right of cancellation in the Turkish labour law and comperative law
- Tez No: 210022
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK BAYBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
s sözlesmesinin isveren tarafından feshi modern is hukukunun çözmek zorunda kaldıgı temel sorunlardan biri olarak karsımıza çıkmaktadır. Modern is hukukunun en önemli amaçlarından birisi, isçinin isveren tarafından yapılan keyfi fesihlerden ve buna baglı olarak çogu kez kendisi ve ailesi için tek geçim kaynagı olan isinden ve alacagı ücretinden mahrum kalma endisesinden uzak tutulmasının saglanmasıdır. sçinin, isverene karsı kisisel bagımlılıgını is sözlesmesinin bir unsuru olarak kabul eden modern is hukuku, fesih bildirimi hakkından yararlanmada tarafları esit kabul eden geleneksel yaklasımdan gittikçe uzaklasarak, isçi-isveren iliskilerinde isçinin lehine taraf olmayı tercih etmistir. Türkiye'de fesih hakkının sınırlandırılması konusundaki çalısmalar, modern hukuk sistemlerinden oldukça geç yapılmıstır. Özellikle Avrupa Birligine uyum çalısmalarının ve imzalanan ILO Sözlesmelerinin getirdigi yükümlülüklerin is güvencesine iliskin çalısmalara agırlık verilmesine neden oldugu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Termination of employment is one of the bacic problem that modern Labour Law had to solve. One of the most important aim of modern Labour Law is protecting the worker from the arbitrary termination of employment and making the worker free from care about his job and his wage. Modern labor law who accepts that workers loyalty is the one of the factor of the contract of employment, moves away from the traditional approach which accepts that the equality between parties in the right of cancellation and decided to take sides with worker in the worker-employer relations. In Turkey the studies about qualifying the right of cancellation made quite a while from the modern law systems. Specially the European Union adaptation processes and the obligations of ILO Agreements are maked the studies focus on job security.