Türkiye'de ilk okuma yazma alanında hazırlanan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Studiying postgraduate thesis in the area of literacy the first reading in Turkey
  1. Tez No: 545767
  2. Yazar: AYŞECİK MERVE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'de ilk okuma yazma alanında hazırlanan lisansüstü tezleri incelenmeyi amaçlayan bu çalışma, betimsel düzeyde nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında 92 yüksek lisans ve 16 doktora tezi incelenmiş olup verilerin toplanmasında doküman incelemesi, analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İncelenen çalışmalar yapıldığı yıla, lisansüstü düzeye, kullanılan araştırma yöntemi ve modeline, verilerin toplanmasında kullanılan yöntem ve araçlara, veri analiz tekniklerine ve konularına göre incelenmiş, bulgular frekans ve yüzde dağılımları verilerek sunulmuştur. Yapılan araştırma neticesinde Türkiye'de ilk okuma ve yazma ile ilgili lisansüstü tezlerin 2006 yılında hız kazandığı ve çoğunlukla yüksek lisans düzeyinde yapıldığı görülmüştür. Çalışmalarda daha çok nicel araştırma yönteminin ve tarama modelinin kullanıldığı tespit edilmiştir. İncelenen tezlerde en sık kullanılan veri toplama yönteminin görüşme, veri toplama aracının ise anket olduğu belirlenmiştir. Veri analiz teknikleri incelendiğinde ise ağırlıklı olarak betimsel istatistik verilerinin ve parametrik testlerin kullanıldığı saptanmıştır. İncelenen çalışmalar konularına göre yedi kategoriye ayrılmıştır. Tezlerin ağırlıklı olarak sırasıyla ilk okuma yazmada kullanılan yöntemlere, ilk okuma yazmaya etki eden faktörlere, uyum programı ve ilk okuma yazmaya hazırlığa, ilk okuma yazmada karşılaşılan sorunlara, öğretim programı ve ders kitaplarına, öğretmen yeterliliği ve bilgi düzeyi ile teknoloji ve ilk okuma yazmaya yönelik olarak hazırlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmaların alt problemleri, sonuçları ve önerileri belirlenen bu kategorilere göre ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aiming to examine the graduate theses on the first readin writting in Turkey, this study has been designed as a qualitative research on descriptive level. The study examined 92 master's and 16 doctoral theses, and document review method was used to collect data and content analysis method to analyze data. The studies were examined according to year of execution, graduate level, research method and model, means and methods used to collect data, data analysis techniques and subject, and their findings were presented with frequency and percentage distribution. Results of the research showed that the graduate theses on the first literacy flourished in 2006 and were mostly carried out on master's level. It was found out that quantitative research method and search model was used in these studies. Interview was the most frequently used data collection method and questionnaire was the most frequently used mean of data collection. The research demonstrated that descriptive statistical data and parametric tests were among data analysis techniques predominantly used in these studies which were separated in seven categories on subject basis. Theses mostly focused on the methods used in the first literacy, factors affecting the first reading writting, orientation program and preparation for the first literacy, problems in the first reading writting, curriculum and course books, teacher competence and knowledge, and technology and the first literacy. Sub-problems, results and recommendations of the studies were examined separately on the basis of these categories.