Üniversite öğrencilerinin süpermarketlerde uygulanan satış tutundurma etkinliklerine karşı davranışsal tepkilerine yönelik bir araştırma
A research about undergraduate students behavioural response to sales promotion tools in supermarkets
  1. Tez No: 210031
  2. Yazar: ÖZGE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Baslangıçta pazarlama iletisimi araçlarını desteklemekte kullanılan satıs tutundurma etkinlikleri, pazarlama karması içinde reklam ve kisisel satıstan daha az önemli görülmekteydi. Günümüzde ise diger pazarlama iletisimi etkinliklerini desteklemekte ve tamamlamakta kullanıldıgı gibi, ana araç olarak da kullanılabilmektedir. Sonuç olarak, firmaların pazarlama iletisimi bütçelerinde satıs tutundurma etkinlikleri için ayırdıkları paylar artmaktadır. Süpermarketler satıs tutundurma etkinliklerinin en önemli kullanıcılarıdır ve bu araçların etkinligini degerlendirebilmeye ihtiyaç duymaktadır. Literatürde satıs tutundurma etkinliklerinin etkisini çesitli açılardan inceleyen çalısmalar bulunmakta ve bu çalısmalar pazarlama harcamalarının nasıl etkili olabilecegi üzerinde durmaktadır. Bu nedenle satıs tutundurma etkinliklerinin etkililiginin belirlenmesi, satıs tutundurma etkinliklerini kullanan uygulamacılar için önemli olabilir. Bu çalısmanın amacı, süper marketlerde uygulanan fiyat indirimleri, örnek ürünler, kuponlar, avantajlı paketler, yarısma ve çekilisler, armaganlar ve magaza içi gösteriler gibi satıs tutundurma etkinliklerinden hangilerinin üniversite ögrencileri üzerinde etkili oldugu ve söz konusu etkinliklerin ögrencilerin davranıssal tepkisi (marka degistirme, satın alma hızı, stoklama, ürün deneme, daha fazla harcama ve marka baglılıgı) üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu çalısmadan elde edilen bulgular fiyat indirimlerinin katılımcılar üzerinde en etkili satıs tutundurma etkinligi oldugunu ve katılımcıları satın alma hızlarını arttırmaya ve marka degistirmeye tesvik ettigini göstermistir. Ayrıca kupon, çekilis ve yarısma ile magaza içi gösterilerin ögrencilerin davranıssal tepkileri üzerinde etkili olmadıgı belirlenmistir
Özet (Çeviri)
Originally, sales promotion was used as a support tool that was seen as less important than advertising and personal selling in the marketing communication mix. Nowadays sales promotion can support or complement other marketing communication tools, or it may serve as the main tool. In conclusion, money appropriated to the sales promotions in marketing communication budgets of the companies increase. Supermarkets are heavy users of sales promotion devices and need to be able to assess the effectiveness of these tools. In the literature, there are many studies concerning effect of sales promotion tools. These studies emphasize that how marketing spending can be effective. On this account, determination of the sales promotion effectiveness should be important to the practitioners. The aim of this study is to find the most effective sales promotion techniques (among price discounts, sampling, bonus packs, sweepstakes and games, premiums and in-store demonstrations) in inducing undergraduate students? responses (of brand switching, purchase acceleration, stockpiling, product trial, spending more and brand loyalty) in supermarkets. According to our findings, it can be said that price discounts were felt by the consumers to be the most effective promotional tool for inducing purchase acceleration and brand switching. Furthermore, coupons, sweepstakes and games and in-store demonstrations were felt to be relatively ineffective in terms of generating all types of consumer response