Syria's Lebanese policy in its quest for regional predominance, 1970-2005
Suriye'nin bölgesel güç olma arayışında Lübnan politikası, 1970-2005
  1. Tez No: 210046
  2. Yazar: SEMRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Suriye'nin Lübnan politikası, bölgesel güç olmaya yönelmis Suriye dıs politikasının önemli bir unsurunu olusturmaktadır. Tezin amacı, Hafız Esad'ın iktidara geldigi 1970'ten 2005'e kadar, bu politikanın özelliklerinin nasıl degistigini, Suriye'nin genel politikalarından ve bölgesel ortamdan nasıl etkilendigini ve bunları nasıl etkiledigini degerlendirmektir. srail'in 1982 Lübnan isgali gibi bazı engellere ragmen bu süre zarfında Suriye Lübnan üzerinde etkili bir kontrol kurabilmistir; ancak bu, 2005'te Suriye birliklerinin Lübnan'dan çekilmesiyle büyük ölçüde sınırlandırılmıstır. Bu çalısmada Suriye'nin Lübnan'da önemli çıkarları olduguna, bu çıkarları korumak ve gelistirmek için Suriye rejiminin Lübnan'a aktif bir ilgi gösterdigine, ve bu ülke üzerinde nüfuz ve kontrol saglamaya çalıstıgına isaret edilmektedir. Suriye'nin Lübnan politikası bölgesel planda Suriye'nin konumunun gelismesine katkıda bulundugu ve bundan etkilendigi gibi, aynı zamanda hem Suriye politikalarının gerilemesinin bir belirtisi hem de bunu tetikleyen bir faktör olabilmistir. Bu açıdan, Lübnan politikası Suriye için hem fırsatlar hem de riskler sunmustur.
Özet (Çeviri)
Syria?s Lebanese policy constitutes a major component of Syrian foreign policy oriented towards regional predominance. The objective of the thesis is to evaluate how the character of this policy changed, how it affected and was affected in its turn by the general Syrian policies and regional setting, from Hafiz Asad?s rise to power in 1970 to 2005. Despite some setbacks like the 1982 Israeli invasion of Lebanon during this period, Syria managed to establish an effective control over Lebanon; however this was greatly reduced with the withdrawal of Syrian troops in Lebanon in 2005. It is pointed out in this study that Syria has essential interests in Lebanon, and in order to secure and promote these interests, Syrian regime has demonstrated active involvement in the country and has attempted to achieve a position of influence and control over its affairs. Syria?s Lebanese policy both contributed to and was affected by the improvement of the Syrian position in the regional plan; in the same way, it could be both a contributing factor to and a symptom of the decline of Syrian policies. In this context, its policy in Lebanon presented Syria both opportunities and challenges.